Rosja przestrzega Wielką Brytanię przed potencjalną cyberofensywą

14 marca 2018, 10:10
GCHQ-aerial
Fot. Ministry of Defence/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Rosja przestrzega Wielką Brytanię przed potencjalnym ofensywnym cyberatakiem, który miałby stanowić reakcję Zjednoczonego Królestwa w sprawie próby otrucia Siergieja Skripala - podała we wtorek agencja Reutera.

Według agencji, rosyjska ambasada w Londynie wyraziła silne zaniepokojenie doniesieniami o możliwych ofensywnych działaniach w cyberprzestrzeni, które może podjąć Wielka Brytania.

Rosjanie wezwali rząd brytyjski do rewizji postanowień w sprawie ewentualnej cyberofensywy.

Rosja nie tylko została prowokacyjnie i bezpodstawnie oskarżona w sprawie incydentu w Salisbury. Ewidentne jest, że Zjednoczone Królestwo opracowuje plany uderzenia w Rosję bronią cybernetyczną. Twierdzenia wielu członków parlamentu, źródeł w Whitehall oraz ekspertów odnoszące się do możliwego użycia ofensywnych zdolności stwarzają źródło poważnego zaniepokojenia. Zapraszamy stronę brytyjską do ponownego przemyślenia konsekwencji takiego nieodpowiedzialnego posunięcia

Oświadczenie ambasady Rosji w Londynie

O możliwości ofensywnych działań w cyberprzestrzeni, które mogłyby stać się odpowiedzią Wielkiej Brytanii na sprawę Skripala, pisał m.in. dziennik "The Times". Potencjalny brytyjski cyberatak miałby odbyć się przez wprowadzenie szkodliwego oprogramowania do rosyjskich sieci informatycznych bądź też przez atak na rosyjskie "farmy trolli" w mediach społecznościowych.

Przestrzega przed tym Robert Hannigan, były dyrektor GCHQ, który na łamach The Times, ostrzega przed uderzeniem w cyberprzestrzeni w odpowiedzi na zatrucie Siergieja Skripala, mówiać, że wybuch konfliktu w cyberprzestrzeni nie leży w interesie żadnej ze stron. Dodał, że odpowiedź musi być w zgodzie z zasadami, które wyznają Brytyjczycy. 

Jak podkreślono, brytyjskie ministerstwo obrony i odpowiedzialna za komunikację cyfrową agenda rządowa GCHQ przyspieszyły w ostatnich miesiącach prace nad wspólnym programem przygotowującym Wielką Brytanię do użycia ofensywnych zdolności cyfrowych w razie dalszej eskalacji konfliktu.

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May postawiła rosyjskim władzom ultimatum, wedle którego Kreml do północy we wtorek ma udzielić wyjaśnień w związku z atakiem chemicznym na Siergieja Skripala.

Warto przypomnieć, że Wielka Brytania jako jedno z pierwszych państw na świecie oficjalnie przyznało się do posiadania zdolności prowadzenia działań ofensywnych w cyberprzestrzeni. Zostały one wykorzystane przeciwko ISIS gdzie wespół ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami atakowali systemy i sieci teleinformatyczne dżihadystów. Zdolności Wielkiej Brytanii w cyberprzestrzeni uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.

Wielka Brytania jest członkiem sojuszu pięciorga oczu, gdzie blisko współracuje ze Stanami Zjednoczonymi, Australią, Kanadą oraz Nową Zelandią.  

AK/PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Marek1
środa, 14 marca 2018, 16:44

Jest już prawie pewne, że do zatrucia Skripala i jego córki użyta została odmiana środka zbliżonego budową do substancji VX, nosząca nazwę kodową \"Nowiczok\" zsyntetyzowana w Rosji.

mareczek mały
czwartek, 15 marca 2018, 11:19

Panie Marek1 - a skąd nad Tamizą znają skład tak wyrafinowanego składu chemicznego tego środka - czy to nie własność M6 - GB ?

Hanys
środa, 14 marca 2018, 16:15

Putin niech bierze przykład z Trumpa i powie że jakikolwiek atak cybernetyczny na jego kraj będzie oznaczał odpowiedź nuklearną.

Davien
czwartek, 15 marca 2018, 08:50

No i co zrobi/ Wystrzeli w Rosje i dostanie w odpowiedzi 48 Tridentów co przy nieistniejącej rosyjskiej ABM oznacza zamiane Rosji w radioaktywny parking:)

Kiks
środa, 14 marca 2018, 15:01

To się UK przeraziła. Za to jak zacznie sie konfiskata nielegalnie zdobytych majątków ruskich kartofli w złotych pantoflach to dopiero będzie panika. Dziwi zresztą, że już dawno tego nie zrobiono. Po co ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Voodoo
środa, 14 marca 2018, 21:15

Najpierw udowodnij nielegalność.... to co twierdzi forumowicz w Polsce nie staje się automatycznie stanem prawnym w kazdym sądzie w Europie (prócz Polski...wystarczy wola polityczna)

Nikt
środa, 14 marca 2018, 14:53

Ludzie proszę o dowody że to Rosja zrobiła bo nadal nikt ich nie przedstawił śmierdzi prowokacja na kilometry .

analityk
środa, 14 marca 2018, 21:26

LUDZIE OPAMIETAJCIE SIE GDZIE SA DOWODY ,KAZDEGO MOZNA OSKARZYC O WSZYSTKO .

Sailor
środa, 14 marca 2018, 14:24

Komuś się gacie zapaliły, a wystarczyło tylko nie mordować.

Tweets CyberDefence24