Rodzice nie dbają o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

24 stycznia 2020, 14:13
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Smartfony są najpopularniejszym narzędziem za pomocą którego młodzi ludzie korzystają z sieci, jednak zaledwie 20% rodziców decyduje się na wprowadzenie technologicznych metod kontroli rodzicielskiej. Przy wskazaniu, że 80% dzieci surfuje po internecie codziennie, statystyka rodziców, którzy podejmują działania na rzecz ochrony dzieci przed zagrożeniami płynącymi z tej formy rozrywki jest zdumiewająco niska.  

Średnio prawie 65% dzieci samodzielnie instaluje aplikacje na telefonie - wynika z danych przedstawionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w raporcie z badania dzieci i rodziców. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem dzieci – samodzielnie instalacji dokonuje 43% dzieci z przedziału wieku 7-9 lat i ponad 84% młodych osób w wieku 13-15 lat – wynika z badań.  

Badania pokazują również, że poziom cyfryzacji młodych ludzi w Polsce jest zjawiskiem dość powszechnym - ponad 8 na 10 dzieci w wieku 7-15 lat posiada własny telefon komórkowy, natomiast dziewięć na dziesięć z nich w wieku od 7 do 9 lat korzysta z internetu. Jednak już w przedziale wieku 13-15 lat odsetek ten wzrasta do 100%. Do surfowania po sieci dzieci głównie wykorzystują smartfon - dane wskazują na 82% z nich,  laptop - 66,2%, tablet - 21,9% a zaledwie 21,3% do tego celu wykorzystuje komputer stacjonarny.

Prawie 79% z badanych dzieci wskazało, że surfuje w sieci codziennie.  20% młodych ludzi posiada nieograniczony dostęp do sieci, prawie 18% ma limitowany dostęp do 3 godzin, natomiast prawie 41% od pół do 2 godzin. Zaledwie 17,9% respondentów wykazało, że może korzystać z sieci zaledwie w wybrane dni. Czas korzystania z sieci wzrasta wraz z ich wiekiem – o ile zaledwie 8% dzieci z przedziału wieku 7-9 lat deklaruje nieograniczony dostęp do sieci to w przedziale wieku 13-15 lat jest to już ponad 33%.

Nieco gorzej wygląda sprawa z kontrolą rodzicielską związanej z dbaniem o bezpieczeństwo nad tym jak młodzi ludzie spędzających czas w sieci.  Zaledwie 54,6% dzieci z przedziału wieku 7-9 lat potwierdza, że rodzice kontrolują sposób wykorzystywania przez nich telefonu, jednak w 84% jest to zaledwie wspólne ustalanie zasad korzystania z telefonu. Instalację specjalnej aplikacji do kontroli rodzicielskiej stosuje zaledwie około 20% rodziców i odsetek ten spada wraz z wiekiem - w wypadku młodych osób z przedziału 13-15 lat jakiejkolwiek kontroli podlega 33,3% z nich.

Co robią dzieci w sieci? 

Czas spędzony w sieci dzieci wykorzystują głównie, jak deklarują na słuchaniu muzyki (76,7%), oglądaniu filmów (73,4%), graniu online (70,7%), korzystaniu z serwisów edukacyjnych (56,2%), komunikatorów (52,8%) i serwisów społecznościowych (50,1%).

Jak wskazuje UKE trzy czwarte dzieci w wieku 7-15 lat gra w gry komputerowe. Warto dodać, że odsetek ten jest większy wśród chłopców, niż wśród dziewcząt (84,7% względem 65,7%).

Media społecznościowe a dzieci – kto jest liderem popularności?

Liderami, jeśli chodzi o portale społecznościowe niezmiennie pozostaje YouTube wykorzystywany przez 72% respondentów i Facebook, który jest wykorzystywany przez 22,4% dzieci w przedziale wieku 7-9 lat, 48,1% w wieku 10-12 lat i 79,2% w wieku 13-15 lat.

Instagram podobnie jak Snapchat najpopularniejszy jest w grupie dzieci z przedziału wiekowego 13-15 lat (34% dla Instagrama i 29,2% dla Snapchata) i jego popularność spada wraz z wiekiem do 11,2% i 10,5% odpowiednio dla Instagrama i Snapchata pośród dzieci w wieku 7-9 lat.

Zagrożenia i niebezpieczne zachowania w oczach dzieci i dorosłych

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapytało również dzieci i rodziców jakie w ich opinii zagrożenia mogą wynikać z korzystania z sieci. Dzieci i rodzice całkowicie inaczej dostrzegają zagrożenia - do najbardziej popularnych niebezpiecznych zagrożeń na jakie wskazywali rodzice było:

  • kontakt z nieodpowiednimi treściami (pornografia, przemoc, rasizm itp.) - 45,8%
  • kontakt z nieznajomymi - nieznajomy może nie być osobą, za którą się podaje - 41,2%
  • możliwość uzależnienia się od Internetu - 37,0%

Natomiast zapytane w tej samej kwestii dzieci wskazywały na:

  • kontakt z nieznajomymi - nieznajomy może nie być osobą, za którą się podaje - 39,5%
  • można stać się ofiarą oszustwa (np. włamania, wykradanie danych osobowych) - 35,5%
  • wchodzenie na strony, gdzie mogą być wirusy - 30,9%

Młodzi ludzie przepytani przez UKE odnośnie zagadnienia jak często napotykały w sieci na obrazy lub filmy prezentujące przemoc czy okrucieństwo pozytywnie na to pytanie odpowiedziało prawie 18% respondentów, z hejtem zderzyło się prawie 16%, nagością i aktami seksualnymi 15,5% natomiast na obrazy lub filmy prezentujące choroby lub uszkodzenie ciała  natrafiło 13,5% przebadanych dzieci.

Zgodnie z danymi na które wskazały dzieci zaledwie 2,8% dzieci wskazało, że znają osobę, która przesłała swoje intymne zdjęcie. Jednak 6,4 % dzieci miało nieprzyjemności (negatywne lub obraźliwe komentarze) związane z wrzuceniem do sieci materiałów dotyczących dziecka przez jego rodzica, natomiast prawie 11% dzieci zwróciło się do rodziców z prośbą o usunięcie z sieci materiałów z nimi związanych.  

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w terminie październik - listopad 2019, pośród 500 dzieci w wieku 7-15 lat oraz takiej samej liczbie rodziców.   

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Wojciech Kawa
sobota, 25 stycznia 2020, 21:32

Zgadzam sie, że pozostawienie dziecka przy komputerze jest tym samym, co wypuszczenie go na ulicę bez kontroli. Jak wynika z badań, rodzice nie mają pojęcia, co robią ich pociechy w internecie, jak często mają styczność z zagrożeniami, a także z patologicznymi treściami. Rodzice nie chcą angażować się w kwestie związane z przebywaniem dziecka w internecie, gdyż czasami im wstyd się przyznać, że niewiele o nim wiedzą? Według mnie im dziecko jest starsze i bieglejsze informatycznie, tym mniej zalecane są blokady rodzicielskie. Wtedy należy położyć nacisk na edukację samego nastolatka, który powinien mieć dużą świadomość ryzykownych zachowań, działań nieakceptowanych przez rodziców. Na każdym etapie ważne jest podejmowanie rozmów z dzieckiem o jego bezpieczeństwie oraz pomoc w przypadku problemów.

Tweets CyberDefence24