Reklama

Social media

Robert Kośla, KPRM: Jaką rolę odgrywa człowiek w przypadku cyberataku?

Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM / fot. CyberDefence24.pl
Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM / fot. CyberDefence24.pl

„Cyberbezpieczeństwo to dziedzina wielopoziomowa. Rzeczywiście człowiek odgrywa (w tym systemie) bardzo ważną rolę. Sama technologia - przynajmniej na razie na obecnym poziomie rozwoju - nie uchroni nas przed cyberatakami, za którymi najczęściej stoją ludzie. To oni wymyślają nowe metody” - komentuje w rozmowie z CyberDefence24.pl Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM. 

Podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions&Cities 2021 gościem redakcji CyberDefence24.pl był Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM, którego pytamy o szkolenia w zakresie ochrony przed cyberatakami.

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina wielopoziomowa. Rzeczywiście człowiek odgrywa (w tym systemie) bardzo ważną rolę. Sama technologia - przynajmniej na razie na obecnym poziomie rozwoju - nie uchroni nas przed cyberatakami za którymi najczęściej stoją ludzie. To ludzie wymyślają nowe metody ataków. (...) W dużej mierze ataki bazują na podatności użytkowników czy nawet zwykłym lenistwie administratorów, bardzo często dotyczy to także braku rozwoju zawodowego, braku świadomości dotyczących nowych metod atakujących - stwierdza w rozmowie z naszą redakcją Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM. 

Dodaje, że najczęściej - jeżeli spojrzymy na statystyki - wcale nie jest tak, że ataki są możliwe, bo ktoś znalazł nową podatność w oprogramowaniu i sprzęcie. De facto wykorzystał czyjąś słabość.  Najczęściej ataki prowadzone są w piątki po południu, albo w czasie weekendu - stwierdza nasz rozmówca. 

Jego zdaniem dużym wyzwaniem są braki kadrowe w sektorze cyberbezpieczeństwa. Natomiast z dnia na dzień nie jesteśmy w stanie przeszkolić, zdobyć ludzi, którzy będą odpowiadali szczególnie za sektor publiczny. Jeżeli chodzi o sektor prywatny - tutaj jest łatwiej, chociaż ta sytuacja na rynku pracy, rynku ekspertów cyberbezpieczeństwa jest bardzo trudna

Więcej w poniższym wideo. 


Zobacz także: Krzysztof Silicki, NASK: Efektem nowelizacji KSC będzie pomoc użytkownikom

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama