Reklama

Social media

Putin: zapobiegliśmy ok. 25 mln cyberataków podczas mundialu

FOT. KREMLIN.RU/COMMONS.WIKIMEDIA.ORG/CC 4.0
FOT. KREMLIN.RU/COMMONS.WIKIMEDIA.ORG/CC 4.0

Rosja zapobiegła ok. 25 mln ataków cybernetycznych i innych przestępstw wymierzonych w rosyjską infrastrukturę informacyjną podczas mistrzostw świata w piłce nożnej - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

"W czasie mistrzostw świata zneutralizowano prawie 25 mln cyberataków i innych przestępstw wymierzonych w infrastrukturę informacyjną Rosji w jakiś sposób powiązaną z organizacją mistrzostw świata w piłce nożnej" - mówił Putin w niedzielę podczas spotkania z międzynarodowym sztabem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podczas mundialu.

Dodał, że o bezpieczeństwo w czasie turnieju dbało 130 przedstawicieli służb specjalnych z 34 krajów.

Prezydent Rosji poinformował, że w ramach przygotowań do mundialu skontrolowano ponad 2 mln osób, w tym m.in. osoby zaangażowane w budowę lub przygotowanie obiektów i organizację mistrzostw świata. Przeprowadzono 400 kontroli prawie 200 obiektów infrastruktury - dodał Putin.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się w Rosji po raz pierwszy.

Nie wiadomo jednak w jaki sposób Rosjanie zmierzyli liczbę cyberataków. Nie podali informacji również o ilości udanych ataków. Dlatego wydaje się, że informacja ta ma charakter czysto propagandowy i ma służyć pokazaniu, że nie tylko świat Zachodu jest zagrożony, ale również Rosja. Być może Putin nawiąże do tych ataków podczas spotkania w Helsinkach, starając się przekonać Stany Zjednoczone do wspólnego wysiłku w walce z zagrożeniem w cyberprzestrzeni.

Warto pamiętać, że już wcześniej podczas wielkich imprez sportowych dochodziło do ataków cyfrowych. Zimą tego roku podczas igrzysk olimpijski w Korei Południowej, ataków prawdopodobnie dopuścili się rosyjscy hakerzy, którzy działali w podobny sposób jak ich koledzy z Korei Północnej. Rosjanie mieli jednak motyw, ponieważ dużą część ich sportowców nie mogła wystartować ze względu na dopingowe wpadki.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama