Strona główna
Producent czipów do iPhone'ów zaatakowany przez wirusa
Firma TSMC produkująca czipy do smartfonów, m.in. do iPhone«ów Apple, została zaatakowana przez wirusa, który spowodował konieczność zamknięcia linii produkcyjnej. Do zdarzenia doszło w miniony weekend - poinformował w poniedziałek serwis Computer Weekly.
Tajwańska firma TSMC poinformowała, że "wirus najprawdopodobniej dostał się do systemu w procesie instalacji oprogramowania niezbędnego do obsługi nowego narzędzia". Producent czipów nie podał jednak większej liczby szczegółów na temat złośliwego oprogramowania - podkreślił jednak, że "podjęte zostały właściwe działania mające na celu usunięcie powstałej luki bezpieczeństwa i wzmocnienie ochrony na przyszłość".
Według serwisu Computer Weekly, linia produkcyjna TSMC miała ponownie ruszyć w poniedziałek, ale weekendowa awaria i tak może wiązać się z opóźnieniami w dostawach podzespołów niezbędnych do produkcji nowych telefonów Apple.
TSMC to największy na świecie producent czipów, a także główne źródło procesorów do iPadów i iPhone'ów - podaje serwis.
Zdaniem analityków, incydent z weekendu może mieć wpływ na dostawy nowych urządzeń, jednakże będzie on raczej ograniczony. Jak podkreślają, firma TSMC dysponuje odpowiednimi rozwiązaniami w razie takich zdarzeń, a także z pewnością posiada zapas towaru, który w tej sytuacji pozwoli zmniejszyć oddziaływanie zaburzenia produkcji na dostawy podzespołów do Apple.
Jednocześnie, serwis Computer Weekly zaznacza, że problem wirusa, z którym miała do czynienia firma TSMC, podkreśla złożony charakter cyberbezpieczeństwa łańcucha dostaw na całym świecie - firmy takie, jak Apple czy Qualcomm polegają bowiem w swojej pracy na setkach mniejszych dostawców z wielu różnych krajów.
Doniesienia o incydencie bezpieczeństwa w strukturach producenta procesorów zbiegają się także w czasie z informacjami zawartymi w ubiegłotygodniowym raporcie administracji USA na temat cyberzagrożeń. Stwierdzono w nim, że wzrasta zagrożenie cyberszpiegostwem ze strony Chin, Rosji i Iranu, a także oceniono, że szczególnie narażone na niebezpieczeństwo podmioty to firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw oprogramowania i sprzętu komputerowego.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany