Reklama

Strona główna

Prasa w środę o cyberbezpieczeństwie

Rzeczpospolita i Dziennik Gazeta Prawna przedstawiają założenia strategii cyberbezpieczeństwa przedstawionej przez resort cyfryzacji. Puls Biznesu pisze o podejściu firm do cyberochrony.

ele, Rzeczpospolia, "Cyberataki pod lupą, powstaje strategia": Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało założenia państwowej strategii cyberbezpieczeństwa. Z badań wynika, że firmy nie dbają o nie wystarczająco. W maju ma zostać zaprezentowana kompleksowa strategia cyberbezpieczeństwa kraju. Status organizatora systemu cyberprzestrzeni dostało Ministerstwo Cyfryzacji. Na potrzebę jej stworzenia wskazywał już chociażby ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli, która negatywnie oceniła realizację zadań podmiotów państwowych w zakresie ochrony cyberprzestrzenii RP. Ostateczny projekt strategii ma zostać opracowany do 4 maja, a 19 maja ma zostać zaprezentowany na konferencji CyberGov w Warszawie. W Monitorze Polskim rząd chciałby mieć ją opublikowaną do końca września.

Mirosław Konkel, Puls Biznesu, "Po ataku hakera milczenie nie jest złotem": Im bardziej firma ukrywa, że stała się obiektem cyberataku, tym bardziej bezkarni stają się sprawcy. Marcin Ludwiszewski, lider sektora cyberbezpieczeństwa w Deloitte, nie ma złudzeń: szefowie IT zdają sobie sprawę zaledwie z 10 proc. takich słabych punktów. Coraz więcej działań w sieci inicjują menedżerowie innych działów, a nawet szeregowi pracownicy. Dlatego odpowiedzialność za tę sferę przesuwa się stopniowo z zespołów informatycznych (i ich kierowników) w kierunku członków zarządu. W Polsce jeszcze żaden prezes nie stracił pracy za dopuszczenie do cyfrowego włamania i wycieku danych. Za granicą już się to zdarza.

Sylwia Czybkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "To my, cyfryzacyjni maruderzy": Rewolucja w systemie obrony przed cyberzagrożeniami - tak można opisać przedstawioną właśnie przez Ministerstwo Cyfryzacji strategię, która ma wreszcie jasno opisać: kto, za co i w jakim zakresie odpowiada w tej dziedzinie. Brak jasnych zasad i kompetencji najmocniej krytykowała w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli Teraz ma być zbudowana nowa struktura instytucji odpowiadających za dbanie o nasze cyberbezpieczeństwo. Na szczycie znajdzie się Ministerstwo Cyfryzacji jako koordynator strategiczno-polityczny. Będzie ono ustalać politykę i cele do realizacji proponować i wdrażać rozwiązania legislacyjne, oddziaływać prawnie na inne instytucje, opracowywać wieloletnie programy działania i koordynować współpracę międzynarodową.

Reklama

Komentarze

    Reklama