Polityka i prawo
Polska z własną cyberstrategią
Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2017-2022. Uchwała czeka teraz na podpis premier Beaty Szydło. Wcześniej strategię zaakceptował Komitet stały Rady Ministrów - informuje portal 300polityka.pl
Informacja ta pojawiła się w czasie, kiedy na Minister Annę Streżyńską spadła lawina krytyki ze strony posłów PiS za jej wypowiedź w Radiu Zet. Podczas rozmowy z Konradem Piaseckim, Streżyńska powiedziała, że nie zawsze zgadza się z działaniami rządu. Wyraziła również pogląd, że jest przeciwna militaryzacji cyberprzestrzeni, co wielu odebrało jako zapowiedź konfliktu personalnego z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Zaprzeczył temu rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Czytaj też: Bezpieczna Polska w cyfrowej erze. Strategia Cyberbezpieczeństwa na lata 2017-2022 [ANALIZA]
Zaakceptowana przez Radę Ministrów strategia to trzeci projekt tego dokumentu. Należy podkreślić, że została ona przyjęta z dużym opóźnieniem. Następnym krokiem w zakresie cyberbezpieczeństwa powinno być wdrożenie Planu działania na rzecz wdrożenia Strategii cyberbezpieczeństwa, w którym zostaną przedstawione konkretne rozwiązania oraz uchwalenie ustawy o cyberbezpieczeństwie.