Reklama

Polityka i prawo

Polska na mapie celów globalnej kampanii ransomware

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Podmioty z Polski są celem trwającej kampanii ransomware, mającej charakter globalny. Wirus oferowany jest w dark webie i umożliwia hakerom m.in. przechwytywanie danych kart płatniczych oraz kopiowanie lub usuwanie plików. Phishing i spam stanowią główną metodę rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (ang. Australian Cyber Security Centre – ACSC) ostrzega przed trwającą kampanią ransomware, wykorzystującą złośliwe oprogramowanie o nazwie „Avaddon”. W alercie wskazano, że wrogie działania są wymierzone w podmioty z różnych stron świata.

Specjaliści tłumaczą, że Avaddon to wariant ransomware, który został po raz pierwszy wykryty w lutym 2019 roku. Z reguły był używany do prowadzenia operacji o charakterze cyberprzestępczym. Oprogramowanie jest oferowane w dark webie jako usługa typu ransomware-as-a-service (RaaS) i pozwala hakerom na m.in. przechwytywanie danych kart płatniczych, kopiowanie lub usuwanie plików, szyfrowanie systemów zmienianie ustawień.

Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa jest pewne, że w kilku przypadkach oprogramowanie ransomware Avaddon miało bezpośredni wpływ na podmioty będące celem, w szczególności w Australii.

Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa

Jak alarmują specjaliści ACSC, cyberataki z wykorzystaniem Avaddona, prowadzone w ramach trwającej kampanii hakerskiej, miały miejsce w różnych częściach świata. Wśród celów znajdowały się podmioty z Polski, a także: Australii, Brazylii, Chin, Czech, Niemiec, Indonezji, Jordanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanady, Kostaryki, Francji, Indii, Włoch, Peru, Portugalii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Stanów Zjednoczonych.

Hakerzy używający tej odmiany ransomware swoje działania ukierunkowują na takie branże jak: edukacja, budownictwo, transport i logistyka, opieka zdrowotna, IT, przemysł, handel, wirtualna rozrywka, lotnictwo, energetyka, finanse, administracja państwowa, turystyka, marketing i farmacja.

W ramach kampanii wrogie działania prowadzone są najczęściej za pomocą phishingu i spamu w celu rozpowszechniania złośliwych plików JavaScript. W treści wiadomości znajdują się rzekomo zdjęcia oraz materiały, które mają być kompromitujące dla ofiary, a przez to skłonić ją do ich otwarcia.

Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa wskazuje, że hakerzy posługujący się wirusem zazwyczaj żądają okupu w bitcoinach, w zamian oferując narzędzie deszyfrujące „Avaddon General Decryptor”. W tym celu stosują strategię „podwójnego wymuszania”. Polega ona na wywarciu presji na ofiarę, aby spełniła stawiane warunki, poprzez groźbę opublikowania pozyskanych danych oraz przeprowadzenie ataku typu DDoS.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama