Reklama

Armia i Służby

Polscy oficerowie na podium hackathonu NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura
Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura

Polscy informatycy zajęli drugie miejsce w konkursie NATO, organizowanym przez Supreme Allied Command Transformation (SACT) w Norfolk w kategorii kodowania.

Jak informuje MON, w dniach 27-31 marca br. w Londynie odbyła się druga edycja konkursu Enterprise Architecture Hackathon organizowanym przez NATO Supreme Allied Command Transformation (SACT) w Norfolk. W konkursie udział wzięły międzynarodowe zespoły z instytucji wojskowych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach i dotyczyła modelowania (ang. Modeling Challenge), kodowania (ang. Coding Challenge) oraz wykorzystania możliwości Internetu rzeczy (ang. Internet of Things).

W kategorii Coding Challenge Polskę reprezentował zespół z podległego Inspektoratowi Systemów Informacyjnych w Pionie Podsekretarza Stanu w MON Bartłomieja Grabskiego,  Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi w Warszawie w składzie: por. Marcin Cieślewicz, por. Marcin Perka i por. Artur Stachurski. W kategorii tej należało przedstawić oprogramowanie przeznaczone do analizy danych zebranych z ćwiczeń i testów organizowanych przez Sojusz Północnoatlantycki.

Zespół wykonał prototyp systemu analitycznego opartego na znormalizowanej bazie danych, zasilanej plikami o różnych strukturach. Architekturę systemową oparto na chmurze obliczeniowej, na której umieszczono również w pełni responsywną aplikację internetową wizualizującą analizowane dane w postaci zróżnicowanych wykresów i tabel.

Resort obrony podkreśla, że zaprezentowane rozwiązanie zostało wysoko ocenione przez skład sędziowski. Doceniono możliwości funkcjonalne i złożoność prototypu, nowoczesny interfejs oraz sposób prezentacji rozwiązania. Polscy wojskowi informatycy zajęli drugie miejsce w swojej kategorii, utrzymując się tym samym po raz kolejny w czołówce najlepszych natowskich programistów.

Podobnie jak w zeszłym roku EA Hackathon poprzedza konferencję TIDE Sprint odbywającą się w miejscowości Saint-Malo we Francji, której głównym celem jest określenie kierunków i metod wspomagających transformację systemów NATO i systemów narodowych oraz tendencji rozwoju metodologii architektury korporacyjnej.

Komentarze