Reklama

Polityka i prawo

Zuckerberg stanie przed Kongresem USA ws. Libry

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg stanie przed amerykańskim Kongresem, by udzielić wyjaśnień ws. planów dotyczących stworzenia przez jego koncern globalnej kryptowaluty Libra.  Jednocześnie zadeklarował, że nie będzie rozwijał projektu dopóki obawy regulatorów nie zostaną rozwiane.

Wysłuchanie będzie prowadzone przez komisję ds. usług finansowych i ma dotyczyć m.in. wpływu Facebooka na usługi finansowe oraz sektor mieszkaniowy.

Jak przypomina dziennik "Wall Street Journal", w czerwcu tego roku Facebook ujawnił, iż planuje stworzyć kryptowalutę Libra. Ma ona stać się globalnym środkiem płatniczym, który - według firmy - pomógłby włączyć do usług finansowych osoby mieszkające w regionach do tej pory wyłączonych z możliwości szerokiego z nich korzystania. Librą można by płacić m.in. za produkty i usługi cyfrowe, a także przesyłać środki w dowolne miejsce na świecie z użyciem portfela cyfrowego Facebooka - Calibry.

Od chwili ogłoszenia projekt kryptowaluty Facebooka spotyka się z szeroką krytyką - pisze nowojorska gazeta. Sceptyczni wobec Libry są regulatorzy w USA, ale także w Unii Europejskiej. Nowa kryptowaluta budzi obawy nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania jej do nadużyć finansowych, ale także w związku ze skandalami dotyczącymi ochrony prywatności użytkowników Facebooka, które ujawniono w ostatnich latach. Niektórzy amerykańscy politycy z ramienia obu partii wezwali Facebooka do zarzucenia pomysłu wprowadzenia Libry na rynek - przypomina dziennik.

Zuckerberg oświadczył jednocześnie, że Facebook nie będzie rozwijał projektu w USA, dopóki obawy regulatorów nie zostaną rozwiane. Szef koncernu zeznawał już przed komisjami obu izb Kongresu - Senatu oraz Izby Reprezentantów w kwietniu 2018 roku. Pytania, które wówczas padały, dotyczyły przede wszystkim praktyk Facebooka wobec przetwarzania danych użytkowników usług tej firmy oraz ochrony ich prywatności. Wiele czasu poświęcono również pytaniom na temat modelu biznesowego Facebooka. Przesłuchanie Zuckerberga ma odbyć się 23 października.

Źródło:PAP

Komentarze