Reklama

Polityka i prawo

Zhakuj największych gigantów. Chiński turniej dla elitarnych hakerów

Fot. kirby wu/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. kirby wu/Wikimedia Commons/CC 2.0

Chińscy hakerzy wykryli liczne podatności w najpopularniejszych programach na świecie, w tym produktach Google, Apple czy Microsoft. Luki zostaną wkrótce usunięte przez producentów w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Dzięki ostatniej edycji międzynarodowego turnieju hakerskiego zorganizowanego w Chinach, giganci branży technologicznej poznali swoje słabości. 

Zorganizowany w Państwie Środka turniej „Tianfu Cup” stanowi największe i najbardziej prestiżowe zawody hakerskie w tym kraju. To międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu stopniowe budowanie marki chińskich turniejów na świecie – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia. Ostatnia edycja Tianfu Cup miała miejsce 7-8 listopada br. w Chengdu w środkowej części Chin.

„W tegorocznym konkursie wytyczono wiele trudnych i wymagających celów” – wskazali organizatorzy Tianfu Cup 2020.

Podczas już trzeciej odsłony wydarzenia uczestnicy włamali się do wielu najpopularniejszych programów, wykorzystując nowe i nigdy wcześniej nie spotykane exploity. Celem hakerów był m.in. iOS 14 działający na iPhonie 11 Pro, Windows 10 v2004 (edycja z kwietnia 2020 r.), Chrome, Firefox, Safari czy Adobe PDF Reader.

W najnowszej edycji turnieju wzięło udział 15 zespołów chińskich hakerów. Uczestnicy mieli trzy próby każda liczącą pięć minut, aby włamać się do wskazanego celu za pomocą oryginalnego exploita. Za przeprowadzenie skutecznego ataku uczestnicy otrzymywali nagrody pieniężne, które różniły się w zależności od obiektu działań i typu luki.

Zgodnie z regulaminem wydarzenia wszystkie podatności zostały zgłoszone twórcom programów, które były obiektem zmagań w konkursie. Na tej podstawie wprowadzone zostaną poprawki do popularnych produktów w celu podniesienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

Zwycięzcą Tianfu Cup 2020 został zespół hakerski „360 ESG Vulnerability Research Institute”, który był złożony ze specjalistów chińskiego giganta technologicznego Qihoo 360. Grupa zgarnęła łącznie 744 500 USD. To drugi raz z rzędu, kiedy to eksperci koncernu wygrali w turnieju. Kolejne miejsca zajęli hakerzy „AntFinancial Lightyear Security Lab” (2. miejsce) oraz „Pang” (3.).

Komentarze