Reklama

Polityka i prawo

Zbiorowy pozew przeciwko holenderskiemu resortowi zdrowia. Chodzi o kradzież danych 

Fot. Olga Kononenko/unsplash.com
Fot. Olga Kononenko/unsplash.com

Około 25 tys. osób przystąpiło do zbiorowego pozwu przeciwko holenderskiemu resortowi zdrowia w związku z kradzieżą danych osobowych pacjentów. Do incydentu doszło na początku roku. 

Pracownicy call center przychodni GGD pobierali z systemów prywatne dane osób, które poddały się testowi na obecność Covid-19 i sprzedawali je na czarnym rynku - informował wówczas portal RTL Nieuws.

Teraz fundacja ICAM wystąpiła w imieniu tysięcy poszkodowanych do sądu i domaga się odszkodowania w wysokości 1,5 tys. euro dla osób, których dane zostały skradzione oraz 500 euro dla tych, których dane znajdowały się w systemach GGD i „były narażone na kradzież”.

Pozew jest skierowany przeciwko ministerstwu zdrowia, ponieważ resort jest „odpowiedzialny za projektowanie systemów informatycznych wykorzystywanych przez GGD” - twierdzą przedstawiciele fundacji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze