Reklama

Polityka i prawo

Zapadł wyrok w sprawie hejtu wobec posłanki Agnieszki Pomaski i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

Fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash
Fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił wyrok w sprawie internetowego hejtu wobec prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i posłanki Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaski. 61-letni hejer zapłaci 1,2 tys. zł grzywny i 2 tys. zł nawiązki na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

We wtorek przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ został ogłoszony wyrok w sprawie przeciwko Romanowi B. z Kielc, który został oskarżony o hejt wobec posłanki PO Agnieszki Pomaski i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

61-latek od maja 2019 do lutego 2020 r. kilkukrotnie znieważył je, pisząc wulgarne posty i komentarze w serwisie Facebook. Oprócz tego pisał do nich wiadomości prywatne za pomocą Messengera o podobnej treści. W lipcu br. sąd wydał w tej sprawie wyrok nakazowy - 1,2 tys. zł grzywny oraz wpłatę nawiązki 2 tys. zł na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), ale prokuratura złożyła odwołanie.

We wtorek podczas rozprawy sędzia Małgorzata Kaczorowska z uwagi na to, że mężczyznę oskarżono z art. 216 kk wyłączyła z urzędu jawność sprawy. Sąd jeszcze tego samego dnia, po południu ogłosił wyrok w tej sprawie.

Wyrok

Roman B. został skazany we wtorek na 1,2 tys. zł grzywny i 2 tys. zł nawiązki na PCK za hejt internetowy wobec prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i posłanki Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaski.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ stwierdził, że jest winny znieważenia i tym samym działania na szkodę prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz posłanki Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaski. Mężczyznę obciążono też kosztami procesu.

Tylko wyrok był jawny. Sędzia Kaczorowska tajne uzasadnienie odczytała za zamkniętymi drzwiami. Na sali sądowej obecna była jedynie posłanka PO Agnieszka Pomaska. 

„Zastanów się dwa razy”

Każda taka decyzja sądu daje powody do nadziei na to, że będzie normalnie, jeśli chodzi o debatę publiczną w Polsce. Daje też nadzieję na to, że (...) tego hejtu dzięki tego typu wyrokom będzie mniej. Każdy wyrok, to dolegliwość. Każda rozprawa sądowa, to na pewno dolegliwość dla tych, którzy wobec osób często bezbronnych, hejtu i języka nienawiści się dopuszczają. Chciałabym, żeby każdy użytkownik internetu w Polsce, który ma pokusę, żeby kogoś obrazić, żeby kogoś w nienawistny sposób zaczepić, to dwa razy się zastanowi - mówiła po ogłoszeniu wyroku posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Niech to będzie przestroga dla wszystkich, którzy myślą, że w sieci są anonimowi, że można bezkarnie obrażać i straszyć. Wyrazy wsparcia dla wszystkich, których hejt dotyka, szczególnie dla tych, którzy nie mają siły się przed nim bronić. Nie zostaniecie z tym sami.

podkreśliła Agnieszka Pomaska na Twitterze

Dodała, że do tej pory za hejt internetowy udało jej się doprowadzić do karnego skazania pięć osób, a wobec jednej osoby zapadł wyrok cywilny.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie było podczas wtorkowej rozprawy i ogłoszenia wyroku. Prezydent Gdańska otrzymuje groźby od dwóch lat. Po zamachu na swojego poprzednika Pawła Adamowicza korzysta z ochrony osobistej.

SZP/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze