Reklama

Polityka i prawo

Wyłudził tysiące złotych wykorzystując zdjęcia chorych dzieci. 24-latek usłyszał zarzuty

Fot. BeatriceBB/Pixabay
Fot. BeatriceBB/Pixabay

24-latek wykorzystywał zdjęcia chorych dzieci i rodzin wielodzietnych do prowadzenia w internecie zbiórki pieniędzy na fikcyjne cele. Prokuratura skierowała do sądu we Włodawie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu udało się w ten sposób wyłudzić 16 786 zł. 

Jak poinformował w piątek rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej prok. Janusz Hnatko, mężczyzna zobowiązał się do naprawienia szkody i dobrowolnie poddał się karze.

Z ustaleń prowadzącej postępowanie Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód wynika, że oskarżony Dawidowi D. na portalu pomagam.pl prowadził fikcyjne zbiórki, wprowadzając w błąd, co do tożsamości osoby pozyskującej środki oraz celu i przeznaczenia zbieranych funduszy. Posługiwał się przy tym znalezionymi w sieci zdjęciami chorych dzieci i rodzin wielodzietnych. Podawał, że zbiera środki na leczenie, pokrycie podstawowych potrzeb życiowych albo na leczenie chorego psa.

Ludzie wpłacali od 10-20 zł do 200 zł. W niespełna miesiąc: od 12 kwietnia do 3 maja 2020 r. Dawid D. pozyskał 16 786 zł. W trakcie postępowania ustalono dane kilkudziesięciu osób wpłacających, część ofiarodawców pozostała anonimowa.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty oszustwa popełnionego w warunkach czynu ciągłego – poinformował prok. Hnatko. Dawid D., przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia zbieżne z ustalonym stanem faktycznym. Twierdził, że zbierał pieniądze na swoje prywatne cele, powoływał się przy tym na trudną sytuację materialną – dodał rzecznik.

Wykorzystywanie zdjęć chorych dzieci miało wzbudzić maksymalne zainteresowanie i litość ewentualnych darczyńców, a ponieważ przyniosło oczekiwany skutek mężczyzna przedłużał czas prowadzenia zbiórki.

image

Źródło:PAP

Komentarze