Wykryto serwery rosyjskiego wywiadu. Służyły do cyberataków

2 sierpnia 2021, 10:38
Russian_Defense_League
Fot. Johnrommel/Wikimedia Commons/CC 3.0

Wykryto infrastrukturę używaną przez grupę powiązaną z rosyjskim wywiadem do prowadzenia kampanii cyberszpiegowskich. Serwery są nieustannie wykorzystywane, pomimo ustaleń na szczycie Biden-Putin i ostrzeżeń wydawanych przez Biały Dom pod adresem Kremla.

Zespół specjalistów firmy RiskIQ's zidentyfikował infrastrukturę wykorzystywaną przez grupę APT29 (Cozy Bear) powiązaną ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Rosji. Chodzi konkretnie o blisko 40 serwerów dowodzenia i kontroli (ang. command-and-control – C2), które służyły do obsługiwania złośliwego oprogramowania WellMess/WellMail w ramach operacji cyberszpiegowskich.

„Spora część tej infrastruktury jest nadal wykorzystywana przez APT29” – ostrzegają specjaliści. Nie podają jednak, w jaki konkretnie sposób jest używana oraz kto stanowi cel operacji.

Dlaczego odkrycie RiskIQ jest tak istotne? Wynika to z faktu, że ujawniona wroga działalność grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem jest prowadzona po szczycie Biden-Putin (gdzie jednym z głównych wątków było cyberbezpieczeństwo) oraz wezwaniach administracji USA do zaprzestania cyberataków z terenu Rosji.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Joe Biden zaalarmował publicznie, że cyberdziałania mogą doprowadzić do wojny. Amerykański prezydent ocenił, że napięcia między USA, Rosją i Chinami związane są z serią incydentów hakerskich. „Jeśli skończymy na wojnie, prawdziwej wojnie z wymianą ognia będzie to konsekwencja cyberprzestępczości” – podkreślił.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Gość
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:26

To źle świadczy o Bidenie , który nie przewidział czegoś , co można łatwo było przewidzieć.

Herr Wolf
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:24

Cała ta ekipa Demokratów jest naiwna jak dzieci. Z resztą Putin jest w komfortowej sytuacji lewica uważa Rosję za ojczyznę a skrajna prawica została przez Putina oczarowana i efekt jest taki, że nie ma na Rosję bata.

Tadziu
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:22

Biden myslal że przestraszy Putina

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:18

Ani Biden ani Tramp i kto by nie był prezydentem USA to na pewno Rosji nie przestraszy bo niema czym

no tak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:23

Ostatnio Putin miał minę nietęgą. A teraz jak Rosja jest taka słaba ja bym na ich miejscu nie fikał

jam
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:50

To konkretnie gdzie wykryto te serwery?

Polak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:20

Na Marsie a chińskie na Wenus

kibic
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:05

To jest podstawowa informacja, a takowej nie podano. Administracja danego kraju ma na swoim terenie olbrzymie możliwości. Gorzej jest, jeżeli sprzęt stoi poza terenem działąnia służb danego państwa., jeszcze gorzej, jeżeli stoi na terenie wroga.

Gosc
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:18

Wtedy wysyla sie zdalnie sterowany, 10 metrowy meteoryt jak w Czelabinsku.

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:21

Uważaj żeby taki czasami nie spadł na Warszawę

czarno to widzę
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:57

W USA?

zxx
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:39

Amerykanom pozostaje wyrazić zgodę na Nord Stream III

realista
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:53

Wtedy Biden dostanie Nobla, tak jak Obama, na zachętę.

Tweets CyberDefence24