Reklama

Polityka i prawo

Wybór Prezesa UODO. Będzie debata

polska sejm
Sejm RP.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

W Sejmie odbędzie się konferencja z udziałem kandydatów na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jej przebieg ma być jednym z czynników decydujących o wyborze na to stanowisko.

Reklama

Kancelaria Sejmu w przyszłym tygodniu zorganizuje konferencję na temat „przyszłości ochrony danych osobowych w Polsce” – informuje Fundacja Panoptykon. 

Reklama

W jej trakcie kandydaci na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) przedstawią swoją wizję, a każdy ma mieć możliwość zadania im pytania. Dla wyjaśnienia, w roli prelegentów „wystąpią osoby, które do dnia 18.12.2023 r. do g. 10:00 wylegitymują się poparciem klubów, kół lub grupy co najmniej 15 posłów”. 

Wydarzenie zaplanowano na wtorek (tj. 19 grudnia br.) godz. 10:00 i powinno potrwać ok. 2 godz. Transmisja zostanie udostępniona na sejmowych kanałach w internecie.

Reklama
    Reklama

    Istotne wydarzenie

    Reklama

    O wadze konferencji niech świadczy deklaracja zamieszczona w zaproszeniu (jego fragmenty przytacza Fundacja Panoptykon), według której „Kluby parlamentarne tworzące większość rządową zapewniły, że dokonując zgłoszeń w procedurze regulaminowej wyboru Prezesa UODO wezmą pod uwagę przebieg” debaty.

      Oficjalne kandydatury

      Obecnie publicznie mówi się o dwóch kandydaturach na PUODO. Wśród nich znajduje się Andrzej Rybus-Tołłoczkozgłoszony przez partię Polska 2050 – podaje Portal organizacji pozarządowych. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy w urzędach samorządowych i rządowych. Od 20-lat zaangażowany w działalność pozarządową. Od lat interesuje się kwestiami RODO i prowadzi szkolenia w tym zakresie. 

      Reklama

      Drugim kandydatem jest dr Mirosław Gumularz (w jego sprawie do Sejmu trafiła petycja przygotowana przez Macieja Kaweckiego). To osoba związana ze środowiskiem prawniczym (radca prawny, doktor nauk prawniczych). Od lat zajmuje się sprawami ochrony danych osobowych; jest audytorem bezpieczeństwa informacji.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama