Reklama

Polityka i prawo

Wsparcie na zakup dekodera. Cieszyński: Bon będzie można zrealizować w dowolnym sklepie

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa
fot. Cyfryzacja KPRM

Bon na zakup dekodera do odbioru naziemnej telewizji w nowym standardzie będzie można zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu - poinformował w środę w Sejmie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Reklama

We wtorek Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej. Zgodnie z jej zapisami, rząd dofinansuje kwotą 100 zł zakup dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Reklama

Odpowiadając na pytania posłów, dotyczące nowego standardu nadawania Cieszyński wyjaśnił w środę, że zmiana jest spowodowana regulacjami na poziomie unijnym. "UE stwierdziła, że w celu uwolnienia pasma pod szybki internet, pod telefonię 5G niezbędne jest przesunięcie pasma, na którym nadawana jest naziemna telewizja cyfrowa" - mówił.

Zaznaczył, że bon na zakup dekodera do odbioru telewizji naziemnej będzie można zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu. "Myślimy, że już na początku marca będzie można pobierać bony, robić te zakupy" - stwierdził. Zaznaczył, że zmiany nie obejmą "innych technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej: kablówki, satelity".

Reklama

Czytaj też

Odnosząc się do pytania o ewentualną konieczność wymiany anteny odbiorczej, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa wskazał, że "powinna być do wykorzystania instalacja, którą nasi obywatele już mają w swoich domach".

Wniosek o dopłatę, według projektu noweli, będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji

Przejście na nowy standard nadawania będzie przeprowadzane w czterech etapach. Pierwszy, od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województw dolnośląskiego i lubuskiego, a drugi, od 25 kwietnia 2022 r., województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap, od 23 maja 2022 r., dotyczyć ma łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/PAP/NB

Komentarze