Chińskie władze opracowały projekt nowych regulacji, w ramach których zamierzają - w większym niż dotąd stopniu - kontrolować algorytmy stosowane przez firmy i usługi internetowe. Podmioty nadużywające tej technologii będą ponosiły konsekwencje.
Jak informuje dziennik „South China Morning Star” Chiny przyjęły trzyletni plan ograniczenia stosowania algorytmów, co potwierdza wcześniejsze wysiłki Pekinu w celu oddania segmentu internetowego pod kontrolę państwa.
Algorytmy na smyczy
W ramach nowych wytycznych, sformułowanych przez Administrację Cyberprzestrzeni Chin (CAC) lokalne władze zostały zobowiązane do zaostrzenia regulacji algorytmów, podczas gdy firmy stosujące takie rozwiązania będą rozliczane za nadużywanie tej technologii.
„W ostatnich latach algorytmy odegrały ważną rolę w przyspieszeniu rozprzestrzeniania się informacji, wspieraniu gospodarki cyfrowej i promowaniu rozwoju społecznego. Jednocześnie jednak niewłaściwe zastosowanie algorytmów zakłóciło rozpowszechnianie informacji, a także porządek rynkowy i społeczny, stanowiąc wyzwanie dla ochrony ideologii, sprawiedliwości społecznej i praw użytkowników internetu" - napisano w dokumencie zapowiadającym nowe przepisy.
Wytyczne zostały podpisane wspólnie przez CAC i osiem innych organów regulacyjnych, w tym Departament Propagandy Partii Komunistycznej, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Nauki i Technologii, Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwo Kultury i Turystyki, Państwową Administrację Regulacji Rynku oraz Krajową Administrację Radia i Telewizji.
Ostrzejsza cenzura
Algorytmy stały się jednym z najważniejszych atutów chińskich firm technologicznych. Operatorzy platform wideo, takich jak TikTok firmy ByteDance czy serwis streamingu anime Bilibili polegają na algorytmach, aby stale poznawać osobiste zainteresowania swoich użytkowników i polecać im odpowiednie treści lub produkty.
Najnowsze wytyczne rządowe w sprawie algorytmów są następstwem opublikowanego w sierpniu przez CAC projektu zasad, których celem było przyznanie użytkownikom internetu prawa do odmowy zgody na ukierunkowane powiadomienia i reklamy.
Nowe zasady nakładają również dodatkowe obowiązki prawne na właścicieli algorytmów działających w branży informacyjnej, wyszukiwarce internetowej, grach, handlu elektronicznym i udostępnianiu krótkich filmów.
Chiński rząd stara się regulować wykorzystanie algorytmów, aby zacieśnić swoją kontrolę nad tym, co ludzie mogą czytać i oglądać w przestrzeni cyfrowej.
Nowe regulacje są częścią szerszej kampanii Pekinu mającej na celu zwiększenie kontroli nad treściami internetowymi. Na początku września br. Partia Komunistyczna i Rada Państwa wspólnie wydały zestaw wytycznych dotyczących budowania „cywilizacji cyberprzestrzeni".
Zdaniem ekspertów sygnalizują one więcej działań w zakresie cenzurowania treści online przed ważnymi wydarzeniami zaplanowanymi na przyszły rok, w tym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w Pekinie i ważnym kongresem partii.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.