Polityka i prawo
Wizyta Federalnego Ministra Gospodarki i Energii Niemiec Petera Altmaiera w MC
Europejska agenda cyfrowa oraz możliwości nawiązania bliższej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami w tej sferze były głównym tematem spotkania ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z Peterem Altmaierem, Federalnym Ministrem Gospodarki i Energii Niemiec, które odbyło się dziś w Ministerstwie Cyfryzacji.
Jest to pierwsza wizyta Ministra Petera Altmaiera w Ministerstwie Cyfryzacji i pierwsze spotkanie z Ministrem Markiem Zagórskim. Peter Altmaier to niemiecki polityk i prawnik, działacz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), deputowany do Bundestagu, minister w rządach Angeli Merkel.
Rozmowy dotyczyły europejskiej agendy cyfrowej oraz możliwości nawiązania bliższej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami w tej sferze. Zdaniem obu Ministrów potencjał europejskiego rynku cyfrowego nie jest w pełni wykorzystany. Jak najszybsze zrealizowanie strategii cyfrowej UE jest zatem wspólnym obowiązkiem członków UE, tak aby Europa mogła konkurować na rynku globalnym. Minister Altmaier wskazał tutaj też na wspólny potencjał gospodarki polskiej i niemieckiej do zmierzenia się z globalną konkurencją ze strony Chin i USA.
Politycy wstępnie omówili obszary współpracy dwustronnej pomiędzy obu krajami. Minister Zagórski zwrócił uwagę na potrzebę stworzenie ambitnej i konkretnej agendy rozmów dwustronnych podczas listopadowych konsultacji międzyrządowych, a także zaproponował budowę cyfrowego komponentu Trójkąta Weimarskiego. W kontekście planowanego przez Niemcy ogłoszenia na jesieni strategii rozwoju sztucznej inteligencji zaproponował konsultacje strategiczne w tym zakresie (MC pracuje nad strategia AI dla Polski) i zachęcił do budowania warunków współpracy międzyinstytucjonalnej również w zakresie B+R. Podkreślił znaczenie dobrej europejskiej polityki danych jako warunku do rozwoju technologii przyszłości (dostęp i przetwarzanie).
Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa obu Ministrów. Minister Altmaier, w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę na dużą zbieżność interesów Polski i Niemiec w sferze cyfrowej oraz podobną diagnozę w zakresie wyzwań cyfryzacyjnych i społecznych dla Europy. Pozytywnie odniósł się także do pomysłu budowy i wzmacniania cyfrowego Trójkąta Weimarskiego.