Reklama

Polityka i prawo

Wąsik: Nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku hakerskiego

Fot. KPRM

Nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku hakerskiego. Jesteśmy lepiej przygotowani niż kilka lat temu - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA pytany był w poniedziałek w Polskim Radio24, czy dane wrażliwe polskich instytucji są dobrze chronione; czy mamy próby atakowania systemów.

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w 2016 roku pracowano nad ustawą antyterrorystyczną, która została uchwalona w 2017 r. "Wówczas zarzucano nam, że robimy dla ABW uprawnienia, które będą im dawały możliwość dostępu i monitorowania całości internetu w Polsce. To oczywiście była bzdura, wymyślona narracja" - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wyjaśnił, że "na mocy tamtej ustawy ABW może testować, oczywiście na kopiach, słabe strony systemów informatycznych w Polsce - systemów krytycznych, bankowych, informatycznych, służby zdrowia". "To się dzieje od kilku lat. Dzięki temu, że ABW testuje, wyłapuje słabości, przekazuje później raporty instytucjom, które zawiadują tymi systemami, to ten system się zmienia" - powiedział Wąsik.

Nie doszło do poważnego ataku

Przyznał, że wprowadzenie w Polsce przez rząd trzeciego z czterech stopni zagrożenia cyberprzestrzeni - CHARLIE-CRP, "wynikało z tego, że byliśmy skanowani przez różnego typu instytucje hakerskie".

"Niemniej nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku, bo według mnie jesteśmy lepiej przygotowani niż ktokolwiek inny, lepiej przygotowani niż kilka lat temu" - oświadczył wiceminister Wąsik.

W Polsce od 21 lutego, od godz. 21:00 obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP, jak informowaliśmy jako pierwsi, został on przedłużony w ostatni piątek. Jest to bezpośrednio związane z sytuacją na Ukrainie oraz wojną, jaką rozpętała Rosja. Ma on obowiązywać do 15 marca, do godz. 23:59.

Czytaj też

/PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze