Polityka i prawo
USA: więzienia chcą, aby sztuczna inteligencja analizowała rozmowy telefoniczne osadzonych
Amerykańskie więzienia mogą wkrótce otrzymać zaawansowane narzędzia oparte o sztuczną inteligencję, które posłużą do analizy rozmów telefonicznych prowadzonych przez osadzonych tam skazanych. Możliwości wdrożenia takich rozwiązań bada obecnie ministerstw sprawiedliwości USA.
Zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy rozmów telefonicznych więźniów ma według resortu pomóc zapobiegać brutalności w zakładach karnych oraz samobójstwom więźniów. Wdrożenie narzędzi odbywać miałoby się – jak podała agencja Reutera – z wynoszącej ponad 81 mld dol. puli finansowej, wspierającej działania ministerstwa sprawiedliwości oraz innych organów, którą na 2022 r. uchwaliła w ub. miesiącu komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów.
Według Reutersa kilka zakładów karnych zlokalizowanych w Alabamie, Georgii i Nowym Jorku już zaczęło korzystać z narzędzi – celem ministerstwa sprawiedliwości jest jednak rozszerzenie ich stosowania na cały kraj oraz zmapowanie ew. problemów wdrożenia.
Organy ścigania są zainteresowane wdrożeniem
Szef policji w Oksfordzie (stan Alabama) Bill Partridge w rozmowie z Reutersem wskazał, że lokalne organy ścigania dzięki monitoringowi rozmów telefonicznych mogły podjąć działania w sprawie dotyczącej morderstwa – osadzeni przez telefon omawiali bowiem popełnienie tego czynu.
Podlegający Partridge’owi wydział to jednostka, która od pewnego czasu korzysta z narzędzi dostarczanych przez firmę LEO Technologies, opartych na technologii przetwarzania języka naturalnego i transkrypcji dostarczanych przez spółkę Amazon Web Services. Narzędzie, znane jako Verus, ma być według policjantów szczególnie pomocne w zapobieganiu samobójstwom wśród osadzonych.
Rozwiązanie krytykują obrońcy praw człowieka
Cytowany przez agencję dyrektor wykonawczy organizacji Surveillance Technology Oversight Project (STOP) Albert Fox Cahn ocenił, że zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie treści rozmów osadzonych może jeszcze bardziej wzmocnić problemy, z którym boryka się amerykański wymiar sprawiedliwości, w tym obecność uprzedzeń rasowych.
„Kongres powinien pracować nad wycofaniem z użycia technologii, które mogą wspomagać rasizm, a nie je fundować” – stwierdził Cahn. Jego zdaniem osoby, które poddane są działaniom wymiaru sprawiedliwości, w obecnym systemie zawsze stają się przedmiotem eksperymentów technologicznych.
Założycielka organizacji non-profit Worth Rises, działającej na rzecz praw osadzonych, Bianca Tylek w rozmowie z Reutersem zwróciła uwagę, że więźniowie mogą liczyć na bardzo niewielką ochronę prawną, gdy mowa o stosowaniu względem nich wnioskowania algorytmicznego mogącego prowadzić do zautomatyzowanego podejmowania decyzji.
Agencja zwróciła uwagę, że technologie analizy głosu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji według pięciu wiodących amerykańskich uczelni obciążone są szczególnie dużą liczbą błędów, gdy chodzi o analizę mowy osób czarnoskórych. Według badania z 2020 r., liczba błędów popełnianych przez AI w odniesieniu do tej grupy jest niemal dwukrotnie wyższa niż względem białych.
Według grupy badawczej Sentencing Project, czarnoskórzy mężczyźni w USA są osadzani w więzieniach sześć razy częściej niż biali.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany