Reklama

Polityka i prawo

USA, Wielka Brytania i Australia jednoczą siły przeciwko Chinom

Fot. Prachatai/Flickr/Domena publiczna
Fot. Prachatai/Flickr/Domena publiczna

Przywódcy trzech zachodnich mocarstw ogłosili współpracę technologiczną i militarną, która ma stanowić silną odpowiedź na rosnącą siłę Chin w regionie Indo-Pacyfiku. W tle transfer materiałów nuklearnych.

Amerykański prezydent Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz premier Australii Scott Morrison podczas wirtualnego spotkania ogłosili powstanie nowej grupy roboczej, mającej na celu współpracę technologiczną, aby przeciwstawić się rosnącej sile Chin.

Trójporozumienie technologiczne

Trójporozumienie między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi umożliwi wymianę informacji i know-how w takich obszarach, jak cyberprzestrzeń, sztuczna inteligencja, systemy kwantowe, zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu i systemy podwodne – informuje Politico.

„Chodzi o inwestowanie w nasze największe źródło siły, nasze sojusze i ich aktualizację, aby lepiej sprostać zagrożeniom dnia dzisiejszego i jutra. AUKUS – ten akronim brzmi dziwnie, ale stanowi dobre rozwiązanie” – powiedział Joe Biden podczas środowego spotkania.

Dotychczas Stany Zjednoczone dzieliły się technologiami tylko z Wielką Brytanią, jednak teraz zapraszają też do współpracy Australię.

Scott Morrsion zaznaczył, że to czas, kiedy „muszą przenieść partnerstwo na nowy poziom”. Z kolei Boris Johnson dodał, że porozumienie stanowi „kolejny rozdział w przyjaźni” między tymi państwami.

Okręty podwodne dla Australii

Stany Zjednoczone od dawna współpracują z Wielką Brytanią przy budowie okrętów podwodnych z napędem atomowym. Jednym z kluczowych elementów nowej współpracy ma być włączenie w ten projekt Australii.

Warto wspomnieć, że od 2010 roku funkcjonuje umowa, w której Australia zobowiązała się do tego, że nie będzie wzbogacać ani przetwarzać materiałów nuklearnych, które wysyła jej USA – pisze Politico.

„Ta technologia jest niezwykle wrażliwa. Jest to wyjątek od naszej polityki pod wieloma względami i nie przewiduję, aby w przyszłości takie działania były podejmowane w innych okolicznościach” – podkreślał Joe Biden.

Niewątpliwie nowe okręty podwodne z napędem jądrowym stanowiłyby silne narzędzie w kierunku zatrzymania chińskiej ekspansji militarnej na Pacyfiku. 

Współpraca przeciwko Chinom? 

Nie da się nie zauważyć, że porozumienie AUKUS stanowi kolejny krok zachodnich mocarstw w kierunku ograniczenia wpływów technologicznych i wojskowych Chin, choć oficjalnie nie zostało nic o tym wspomniane. Eksperci uznają to jednak za oczywistość.

„Jest to zaskakujący i niezwykle mile widziany znak gotowości administracji Bidena do wzmocnienia bliskich sojuszników, takich jak Australia, poprzez zapewnienie wysoce zaawansowanej pomocy w zakresie technologii obronnych, co Waszyngton rzadko był skłonny robić. Wskazuje to na bardziej strategiczne podejście do wspólnej pracy z sojusznikami nad priorytetami obronnymi w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Ashley Townshend, dyrektor ds. polityki zagranicznej i obrony w United States Studies Centre na Uniwersytecie w Sydney.

Z kolei siły Państwa Środka stają się coraz bardziej agresywne, co potwierdza fakt wysyłania ich okrętów w pobliże wód amerykańskich i japońskich, zaznaczając tym samym swoją silną obecność w tym regionie – podkreśla Politico.

Tym bardziej nie dziwi fakt utworzenia nowego trójporozumienia, które pozwoli na zwiększenie potencjału militarnego i obronnego państw zachodnich.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze