Reklama

Polityka i prawo

USA będzie pracować tylko "podobnie myślącymi krajami". Trump o 5G i Huawei

fot. Gage Skidmore / Flickr
fot. Gage Skidmore / Flickr

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że USA zamierzają „szybko wprowadzać usługi 5G” i będą współpracować z „podobnie myślącymi krajami” nad zabezpieczeniami nowego standardu telekomunikacyjnego - podała w poniedziałek agencja Reutera. 

Trump zadeklarował swoje stanowisko w liście do delegatów tegorocznej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC) odbywającej się w Egipcie. Obecny lokator Białego Domu wskazał w dokumencie, że Stany Zjednoczone są "przeciwko tym, którzy będą używać 5G jako narzędzia do rozszerzenia kontroli nad swoimi obywatelami lub siania niezgody między państwami".

Stany Zjednoczone oskarżają chiński koncern Huawei - największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego na świecie - o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Waszyngton utrzymuje również, że sprzęt telekomunikacyjny Huaweia stanowi zagrożenie wywiadowcze (czemu spółka konsekwentnie zaprzecza).

USA od miesięcy naciskają na sojuszników, by wykluczyli dostawców urządzeń telekomunikacyjnych z ChRL - zwłaszcza Huaweia i ZTE - z udziału w lokalnych wdrożeniach technologii 5G. 

Źródło:PAP

Komentarze