Reklama

Polityka i prawo

„Upolitycznienie TikToka”. Amerykanie popierają Donalda Trumpa?

Fot. Ragesoss/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Ragesoss/Wikimedia Commons/CC 3.0

40% Amerykanów popiera decyzję obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa o wprowadzeniu zakazu wobec zyskującej na popularności aplikacji TikTok, której twórcą jest chiński producent ByteDance. Zdaniem ekspertów wrogie nastawienie wobec apki jest efektem publicznej krytyki Białego Domu pod adresem firm z Państwa Środka oraz tamtejszego rządu.

Sondaż przeprowadzony przez agencję Reutera we współpracy z Ipsos (międzynarodowe przedsiębiorstwo z branży badań rynku i konsultingu) wykazał, że 40% Amerykanów popiera zarządzenie Donalda Trumpa, na mocy którego aplikacja TikTok zostanie zakazana w kraju, chyba że jej amerykańskie udziały odkupi od chińskiego producenta ByteDance rodzime przedsiębiorstwo. 30% respondentów jest przeciwnych decyzji prezydenta. Pozostała część respondentów nie ma zdania na ten temat.

Ankieta została skonstruowana według podziału politycznego w Stanach Zjednoczonych i uwzględnia preferencje ankietowanych. Wyniki badania wydają się być bardzo interesujące, ponieważ wiele osób, które poprały stanowisko Donalda Trumpa nie posiada w ogóle wiedzy na temat aplikacji lub jest ona niewielka.

Przykładowo 69% republikanów stwierdziło, że popiera zarządzenie prezydenta, przy czym tylko 32% zaznaczyło, że zna aplikację. Z drugiej strony 21% Demokratów również poparło inicjatywę Donalda Trumpa, ale z tego 46% podkreśliło, że posiada wiedzę na temat TikToka.

Dipanjan Chatterjee, wiceprezes i główny analityk w firmie Forrester Research, zaznaczył w rozmowie dla agencji Reutera, że zgodnie z otrzymanymi liczbami większość Amerykanów posiada jedynie „przelotną wiedzą” na temat aplikacji. Zdaniem eksperta negatywne nastawienie wobec TikToka jest wynikiem publicznej krytyki wobec chińskich produktów oraz rosnących napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. „Najwyraźniej nastąpiło upolitycznienie TikToka” – zaznaczył Dipanjan Chatterjee.

Waszyngton podkreśla, że aplikacja podobnie jak inne produkty pochodzące z Państwa Środka stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Obawy Białego Domu związane są przede wszystkim z cyberszpiegostwem i chińskim prawem, które zmusza do współpracy lokalne firmy z rządem, gdy „zajdzie taka konieczność”.

W związku z tym Donald Trump wydał rozporządzenie, na mocy którego dojdzie do wprowadzenia zakazu korzystania z TikToka w Stanach Zjednoczonych, chyba że amerykańskie udziały aplikacji zostaną wykupione przez rodzimy koncern. Jak informowaliśmy wcześniej, swoje aspiracje do wykupienia apki zgłosił nie tylko Microsoft, ale również między innymi Twitter, gigant handlowy Walmart czy grupa Oracle.

Sondaż wykazał, że ​​38% respondentów dobrze zna aplikację, zaś 25% przynajmniej raz oglądało filmik na TikToku. W tym miejscu warto podkreślić, że 35% badanych „słyszało o apce, ale to wszystko”.

Nie może dziwić fakt, że Amerykanie są dużo bardziej krytyczni wobec chińskich firm niż amerykańskich koncernów technologicznych. Zgodnie z wynikami ankiety 47% osób ma wrogie lub „nieprzychylne” nastawienie wobec producenta TikToka. Z kolei jedynie 11% respondentów wyraża podobne odczucia w odniesieniu do amerykańskiego giganta Amazon, któremu zarzuca się monopolistyczne praktyki na rynku.

Ankieta agencji Reutera i Ipsos została przeprowadzona online w dniach 25-27 sierpnia br. Udział w niej wzięło 1349 osób dorosłych, mieszkających w różnych częściach Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

    Reklama