Reklama

Polityka i prawo

Ukraina: uruchomiono aplikację do kontroli osób na kwarantannie

Fot. pikrepo.com/Domena publiczna
Fot. pikrepo.com/Domena publiczna

Na Ukrainie uruchomiono aplikację do kontrolowania osób na kwarantannie i w samoizolacji. Odmowa korzystania z niej będzie uznawana za łamanie zasad kwarantanny i będzie podlegać karze grzywny - ogłosił we wtorek ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Za naruszenie zasad samoizolacji grozi kara od 17 tys. do 34 tys. hrywien (2,6 tys. - 5,2 tys. zł).

Jak wyjaśnił Fedorow, przez dwa tygodnie użytkownik aplikacji będzie otrzymywał 10 powiadomień push dziennie. Osoba w samoizolacji czy na kwarantannie musi sobie zrobić zdjęcie, a urządzenie automatycznie włączy geolokalizację - dodał wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Jeśli naruszony będzie reżim kwarantanny, a niekorzystanie z aplikacji w istocie będzie naruszeniem reżimu kwarantanny, to już istnieją określone uregulowane sumy grzywien, które taka osoba będzie musiała zapłacić" - podkreślił Fedorow na antenie stacji Ukraina 24.

Do grupy docelowej użytkowników aplikacji należą osoby, które wróciły z zagranicy i podlegają obserwacji, chorzy, którzy są leczeni w warunkach domowych, i osoby, u których podejrzewane jest zakażenie koronawirusem - dodał.

Na Ukrainie odnotowano 1462 przypadki zakażenia koronawirusem. 45 zainfekowanych osób zmarło.

Źródło:PAP

Komentarze