Reklama

Polityka i prawo

UE: To Facebook musi dostosować się do europejskich standardów, nie odwrotnie

Fot. European Parliament/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. European Parliament/Wikimedia Commons/CC 2.0

Unijni komisarze domagają się, aby Facebook dostosował się do regulacji obowiązujących w ramach Wspólnoty. Przedstawiciele UE wskazują, że koncern nie może narzucać własnych zasad, lecz musi respektować panujące na Starym Kontynencie prawo. Mark Zuckerberg ostrzega, iż taka polityka zniszczy europejską innowacyjność oraz naruszy naturę internetu.

Po spotkaniu z szefem Facebooka Markiem Zuckerbergiem komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Thierry Breton stanowczo podkreślił, że to koncern musi dostosować się do panujących w Europie standardów, a nie na odwrót – informuje Agencja Reutera. W ten sposób przedstawiciel Wspólnoty skrytykował zaproponowane przez amerykańskiego giganta zasady internetu.

„To nie my mamy dostosować się do Facebooka, lecz Facebook do nas” – podkreślił Thierry Breton, były dyrektor generalny francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych Orange. Dodał, że Wspólnota do końca roku podejmie ostateczną decyzję, czy przyjęte zostaną twarde regulacje w ramach ustawy o usługach cyfrowych, dotyczące kontroli platform internetowych.

Jak donosi Agencja Reutera, unijny komisarz odrzucił zasady zaproponowane przez Marka Zuckerberga, który zaproponował wprowadzenie „luźniejszych przepisów”, zgodnie z którymi firmy technologiczne będą miały obowiązek m.in. publikowania danych dotyczących egzekwowania prawa.

„To nie wystarczy” – skomentował stanowisko szefa Facebooka Thierry Breton. Podkreślił również, że koncern w przedstawionym projekcie pominął jakąkolwiek wzmiankę o swojej dominacji na rynku, a także nie określił podstawowych obowiązków.

Vera Jourova, komisarz ds. sprawiedliwości, po spotkaniu z szefem giganta mediów społecznościowych stwierdziła, że Facebook nie może zrzucić z siebie całej odpowiedzialności – informuje Agencja Reutera. „Pan Zuckerberg musi odpowiedzieć sobie na pytanie >kim chce być< jako firma i jakie wartości promować” – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Z kolei szef platformy jest zdania, że wprowadzenie rygorystycznych regulacji dla podmiotów branży technologicznej może przyczynić się do zahamowania innowacji oraz ograniczyć wolność słowa. Jak informowaliśmy wcześniej, Mark Zuckerberg uważa, iż polityka prowadzona przez Unię Europejską może negatywnie wpłynąć na rozwój technologii, a także poszanowanie podstawowych wolności.

Reklama

Komentarze

    Reklama