Unia Europejska potępiła Rosję za cyberataki i kampanie dezinformacyjne, wymierzone m.in. w Polskę, oraz bezpośrednio wezwała Kreml do przestrzegania międzynarodowych przepisów prawa. Zapowiedziano także dalszą analizę sprawy pod kątem możliwości podjęcia dalszych kroków.
Za pomocą swojego oficjalnego konta na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że cyberataki oraz kampanie dezinformacyjne, prowadzone przez Rosję, a wymierzone w Polskę oraz inne państwa Unii Europejskiej, spotkały się z mocną odpowiedzią Wspólnoty. Słowa resortu odnoszą się do zapisów Deklaracja UE potępiającej działania Moskwy i wzywającej władzę na Kremlu do zaprzestania wrogich cyberoperacji.
Ghostwriter na tapecie
MSZ wskazuje w oficjalnym komunikacie, że wrogie kampanie ze strony Rosji trwają od lat i powszechnie są znane jako kampania Ghostwriter. „Obiektem tych ataków są parlamentarzyści, przedstawiciele rządów centralnych i lokalnych, politycy czy reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mediów, a także prywatni obywatele” - tłumaczy resort.
Jak dodaje, Moskwie zależy, aby za pomocą tego typu działań podważyć zaufanie obywateli do demokratycznych procedur i instytucji, a także polaryzować i antagonizować grupy polityczne i społeczne oraz skłócić państwa członkowskie UE.
Ministerstwo jednoznacznie podkreśliło, że rosyjskie ataki są wymierzone w Polskę oraz inne kraje Wspólnoty. „Odpowiedzialność za prowadzenie tej kampanii przypisywane jest przede wszystkim rosyjskim służbom specjalnym, choć aktorów i wykonawców może być więcej (także spoza Federacji Rosyjskiej, ale z nią współpracujących)” - stwierdzono w komunikacie.
Jak przypomina MSZ, na skutek wydarzeń z ostatnich miesięcy Polska w czerwcu zdecydowała się zwrócić do UE o sięgnięcie do unijnych narzędzi cyberdyplomacji. Podobny wniosek na początku września złożyły również Niemcy.
Jednoznaczne potępienie i bezpośrednie wezwanie
„Rezultatem tych działań jest opublikowana dziś Deklaracja UE, w której podkreśla się, że rosyjskie ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne stanowią poważne zagrożenia dla unijnego bezpieczeństwa i jedności, dla europejskich wartości, demokratycznych procesów i instytucji” - wskazuje resort spraw zagranicznych. Jak dodaje: „Unia Europejska i jej państwa członkowskie zdecydowanie potępiają te szkodliwe działania w cyberprzestrzeni i wzywają wszystkie odpowiedzialne za nie podmioty do natychmiastowego ich zaprzestania”.
Wspólnota zdecydowała się skierować do Rosji bezpośrednie wezwanie o podporządkowanie się międzynarodowym przepisom prawa. Zapowiedziano także dalszą analizę sprawy pod kątem możliwości podjęcia dalszych kroków.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.