Polityka i prawo
UE chce uregulować zatrudnianie pracowników platform. Jakie prawa będą mieć gig-workerzy?
Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych została przyjęta przez Parlament Europejski. Unijny dokument nie jest w smak niektórym firmom.
2 lutego Parlament Europejski 376 głosami (212 przeciwko) przegłosował dokument dotyczący pracowników platform. Dyrektywa dotyczy pracy tzw. gig-workerów, czyli osób wykonujących pracę tymczasową, polegającą na wykonywaniu konkretnych zadań. Przykładem tego rodzaju pracowników są np. dostawcy jedzenia korzystający z aplikacji Uber Eats czy Bolt Food.
Problem gig-workerów (według Komisji Europejskiej to 28 milionów mieszkańców UE) polega m.in. na tym, że nie obejmuje ich prawo do płatnego urlopu czy minimalnego wynagrodzenia. Według informacji podanych na Twitterze przez red. Krystiana Łukasika z Polskiego Instytutu Ekonomicznego kolejną niedogodnością dla takich osób jest to, że są oceniane przez zautomatyzowany system, który uniemożliwia poznanie zasad pracy, jej oceniania i sposobu wynagradzania.
Czytaj też
Cele dyrektywy
Jaki jest cel przegłosowania dyrektywy? Pierwszym z nich jest ustalenie, kiedy daną platformę można uznać za pracodawcę. Treść dokumentu wskazuje, że jeśli spełnione są dwa z pięciu punktów, to platforma zatrudnia pracownika. Jakie to punkty?
- określenie poziomu wynagrodzenia;
- nadzór nad środkami elektronicznymi sprawdzającymi wykonanie pracy;
- ograniczenie swobody wyboru godzin pracy i okresów nieobecności;
- ustalenie wiążących reguł wyglądu i zachowania wobec odbiorcy usługi;
- ograniczenie możliwości wykonywania pracy na rzecz osób trzecich.
Drugim celem dyrektywy jest spowodowanie, żeby istotne decyzje dotyczące pracownika nie były podejmowane jedynie przez algorytm. Trzecim, ostatnim celem jest wskazanie krajowym organom informacji o warunkach pracy na danej platformie.
4/ Wspomniana Dyrektywa ma trzy główne cele:
— Krystian Łukasik (@KrLukasik) February 7, 2023
Po pierwsze, ma przypisać osobom będącym w stosunku pracy właściwy status zatrudnienia. Osoby pracujące na platformie będą uznawane za pracowników, a nie kontaktorów po spełnieniu dwóch z pięciu zaproponowanych kryteriów. pic.twitter.com/OgPzydBZN8
Głosy krytyczne
Unijny pomysł ma już swoich oponentów. Jak wskazuje serwis Euractiv według Ubera i Delveroo wprowadzenie w życie treści dyrektywy spowoduje masową zmianę klasyfikacji pracowników, a to doprowadzi do utraty miejsc pracy.
Z kolei Delivery Platforms Europe (DPE) stwierdza, że „sprawozdanie PR na temat pracy za pośrednictwem platform ignoruje głos milionów ludzi, którzy aktywnie wybierają niezależną pracę".
13 lutego odbędzie się posiedzenie Grupy Roboczej ds. Społecznych, która jest organem technicznym, przygotowującym prace do zatwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany