Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Krystian Łukasik: Wyszukiwarki zbierają nasze dane, Polacy oczekują rekompensaty [WIDEO]

Nasilają się kłopoty właściciela Facebooka i Instagrama, firmy Meta. Z przedsiębiorstwem rozstała się czołowa psycholożka i ekspertka ds. samookaleczeń i samobójstw.
Autor. Mariia Shalabaieva/Unsplash

„77 proc. użytkowników polskiego internetu wie, że za bezpłatne usługi płaci swoimi danymi. Świadomość społeczna dotycząca działania ekonomii platformowej bardzo wzrosła” – powiedział w rozmowie z Michałem Górskim z CyberDefence24, Krystian Łukasik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

Reklama

Zdaniem gościa CyberDefence24 utrzymanie istniejącego „statusu quo" jest według Polaków czymś, co powinno się zmienić. „W obecnej sytuacji, gdzie największe platformy i wyszukiwarki zbierają nasze dane, oczekujemy rekompensaty. Nie podoba nam się obecna sytuacja" – stwierdził Krystian Łukasik.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Raport PIE na temat danych Polaków w internecie

Rozmowa dotyczyła także raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego: „Ile warte są nasze dane?" Ile polski użytkownik internetu generuje rocznego przychodu dla gigantów technologicznych? Jak na naszą rzeczywistość wpłynie wejście w życie Digital Servies Act oraz Digital Markets Act? Czy ostatnia kara - podobna do tej, którą otrzymała Meta - w najbliższym czasie spotka także np. Google?

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama