Reklama

Polityka i prawo

Twój e-PIT - fakty i mity

Fot. Ministerstwo Finansów
Fot. Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów zaprezentowało „fakty i mity” na temat usługi Twój e-PIT. Resort, w wyniku licznych wątpliwości i zapytań obywateli, postanowił wyjaśnić kluczowe kwestie. 

1.

MIT: Z usługi Twój e-PIT nie mogą skorzystać osoby, które otrzymują wynagrodzenie z kliku źródeł.

FAKT: Jeśli obywatel otrzymuje wynagrodzenie z kilku źródeł (od kilku pracodawców) może skorzystać z usługi Twój e-PIT. System przygotuje Twój e-PIT na podstawie wszystkich PIT-11 przekazanych przez pracodawców.

2.

MIT: Za pomocą usługi Twój e-PIT nie mogą się rozliczyć podatnicy, którzy składają roczne zeznanie po raz pierwszy.

FAKT: Podatnicy, którzy rozliczają się po raz pierwszy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Aby zalogować się do usługi muszą wykorzystać bezpłatny Profil Zaufany.

3.

MIT: Z usługi Twój e-PIT nie skorzystają osoby, które rozliczają 50% koszty autorskie pochodzące z branż uprawnionych do podwyższonych kosztów.

FAKT: Usługa wylicza dochód na podstawie danych przekazanych przez płatnika (np. pracodawcę) również w zakresie 50 % kosztów autorskich. W usłudze Twój e-PIT istnieje możliwość zmiany swojego rozliczenia, m.in. kosztów uzyskania przychodu.

4.

MIT: System Twój e-PIT nie uwzględnia ulg (w tym ulgi prorodzinnej).

FAKT: System Twój e-PIT uwzględnia ulgę na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. System nie uwzględnia ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. (należy ją dodać samodzielnie). Jeśli po skończeniu 18 lat dziecko pobiera naukę, informację dot. ulgi należy dopisać samodzielnie.

5.

MIT: Jeżeli dana osoba uzyskuje podwyższone koszty uzyskania przychodów, ponieważ mieszka w innej miejscowości niż pracuje, nie rozliczy się przy pomocy usługi Twój e-PIT.

FAKT: Jeżeli w PIT-11 płatnik (np. pracodawca) wskazał podwyższone koszty uzyskania przychodów z tytułu zamieszkania w innej miejscowości niż znajduje się praca, to znajdują się one w udostępnionym zeznaniu podatkowym. Jeśli płatnik nie uwzględnił w PIT-11 wyższych kosztów z tego tytułu, to obywatel może skorzystać z usługi Twój e-PIT i samodzielnie podwyższyć koszty uzyskania przychodów.

6.

MIT: Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub rozlicza przychody z najmu nie może skorzystać z usługi Twój e-PIT.

FAKT: Jeżeli w trakcie 2018 r. osoba prowadziła działalność gospodarczą i rozliczała się liniowo, a ponadto uzyskiwała dochody ze stosunku pracy - może skorzystać z usługi Twój e-PIT w zakresie rozliczenia dochodów uzyskanych ze stosunku pracy, które rozlicza na formularzu PIT-37.

Z usługi skorzystają również osoby, które rozliczały przychody z najmu na formularzu PIT-28, a dochody uzyskane ze stosunku pracy rozliczają na formularzu PIT-37.

Osoby, które w 2018 r. prowadziły działalność gospodarczą i rozliczają podatek na zasadach ogólnych i uzyskały również dochody ze stosunku pracy rozliczają się na formularzu PIT-36 - tym samym w tym roku nie skorzystają z usługi Twój e-PIT.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Reklama

Komentarze

    Reklama