Reklama

Polityka i prawo

Trwa walka z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. UE zapowiada surowsze przepisy

Autor. Bermix Studio/unsplash.com

W nadchodzących miesiącach w ramach UE ma pojawić się propozycja przepisów zobowiązujących firmy internetowe do skuteczniejszego wykrywania, zgłaszania i zwalczania nadużyć wobec dzieci.

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag" wskazała, że dostawcy usług internetowych i firmy z branży mediów społecznościowych zgłosiły w 2020 roku 22 mln przypadków przestępstw dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci. Dla porównania, rok wcześniej odnotowano ich 17 mln. Jej zdaniem to jedynie ułamek tego, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Czytaj też

„W nadchodzących miesiącach zaproponuję przepisy, które będą nakładały na firmy (internetowe i z branży social mediów - red.) obowiązek wykrywania, zgłaszania i zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci" - zadeklarowała unijna komisarz. 

Obecnie wszystko rozgrywa się na zasadzie dobrowolności. Według obowiązujących przepisów, UE koncerny takie jak Facebook i Google posiadają autonomię w zakresie tego, czy chcą monitorować nadużycia w sieci oraz jakie narzędzia wykorzystują w tego typu sytuacjach. 

Czytaj też

Ylva Johansson dodała, że walka z przestępstwami dotyczącymi dzieci powinna być skoordynowana. W związku z tym konieczne jest utworzenie europejskiego centrum, które pozwoliłoby na skuteczniejsze zapobieganie, egzekwowanie prawa i wsparcie ofiar.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama