Reklama

Polityka i prawo

Szkoły wciąż działają. Rusza platforma dla nauczycieli

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Zawieszenie zajęć w szkołach oraz kampania #zostańwdomu to nie wakacje, ani ferie. Warto ten czas efektywnie wykorzystać. Nowa platforma ma pomóc nauczycielom w realizowaniu podstawy programowej. Pozwoli również na zadawanie prac domowych online. 

Tematy na każdy dzień oraz przedmiot, ale i propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów ze szkół podstawowych oraz średnich – to wszystko nauczyciele już dziś znajdą na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.  

Zgodnie z podstawą i porą

Na platformie nauczyciele znajdą propozycje dla uczniów ze wszystkich klas szkoły podstawowej, ale i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Zgodne z podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystanie w trakcie zdalnego nauczania.

„Chcemy ułatwiać i podpowiadać. Aby znalezienie interesujących materiałów na naszej stronie było prostsze ułożyliśmy je w formie swoistego planu lekcji dla wszystkich klas, niezależnie od etapu edukacji” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Resort stale przeczesuje Internet w poszukiwaniu ciekawych zasobów. To, co znajduje się na utworzonej stronie jest efektem tych poszukiwań. Ministerstwo jest świadome, że to nie wszystko, ponieważ w sieci można znaleźć więcej wartych uwagi treści. Każdy zainteresowany użytkowników, który posiada interesujące materiały może zgłosić się do resortu, który następnie zamieści je na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.  

Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreśla minister edukacji Dariusz Piontkowski. 

Intencją państwa jest to, aby uruchomiona dziś strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale by także realnie ułatwiła im pracę, stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. Nie trzeba z niego korzystać. Nauczyciele mają pełną dowolność w wyborze i wykorzystaniu opublikowanych lekcji oraz tematów.

Drugim sposobem wyboru materiałów jest po prostu wyszukanie ich spośród treści edukacyjnych przypisanych dla poszczególnych przedmiotów. Propozycje tematów i dopasowanych do nich materiałów online - ministerstwo starało się dobrać zgodnie z obecnym etapem roku szkolnego. W proces zaangażowani byli między innymi eksperci Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK. 

I o wiośnie, i o tańcach

I tak nauczyciele dzieci z klas 1-3 znajdą tam materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą za to mogli z nimi powtórzyć czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa. 

Na stronie opublikowano również propozycje tematów lekcji dla wszystkich klas i wszystkich przedmiotów. Poza językiem angielskim, można tam znaleźć propozycje na lekcje niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. Nie pominięto także takich przedmiotów jak podstawy przedsiębiorczości, czy edukacja dla bezpieczeństwa.

WAŻNE! Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne!

Materiały, które już dziś mogą znaleźć nauczyciele to propozycja zajęć na najbliższe dni. Warto jednak regularnie zaglądać na www.gov.pl/zdalnelekcje. Będziemy tam dodawać kolejne tematy i kolejne zasoby – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by z jej zasobów korzystali także uczniowie i ich rodzice”.

Materiały i narzędzia

Nauczyciel, który znajdzie interesujące zajęcia oraz propozycje ich tematów, powinien zmobilizować swoich uczniów. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że najlepiej jest to zrobić przez Internet. A tu możliwości jest wiele. Aby utworzyć zdalną klasę pedagodzy nie muszą ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, napisano w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online

Resort jest świadomy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotował proste tutoriale, w których krok po kroku wyjaśniono np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Pomocny w tym aspekcie jest link - obejrzyj nasze tutoriale. Wszystkie materiały znajdują się również na www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zdalna klasa. 

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas wszyscy muszą dostosować się do rekomendacji specjalistów, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi. 

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirusJeśli zaobserwujesz u siebie objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji 

Reklama
Reklama

Komentarze