Reklama

Polityka i prawo

Szef izraelskiego kontrwywiadu z wizytą w Grecji. Powód? Skandal z Predatorem

Autor. Avital Pinnick / Flickr

Szef izraelskiego kontrwywiadu (Szin Bet) udał się z wizytą do Grecji. Powodem – jak twierdzą źródła izraelskiej prasy – ma być skandal z wykorzystaniem izraelskiego systemu szpiegowskiego Predator, który oferuje możliwości zbliżone do swojego bardziej znanego „krewnego” – Pegasusa.

Reklama

Ronen Bar, nowy szef Szin Betu, udał się z wizytą do Grecji – podaje dziennik „Haaretz". Do wizyty doszło w ubiegłym tygodniu, co związane miało być – jak twierdzą źródła gazety z kręgów związanych z bezpieczeństwem – ze skandalem dotyczącym hakowania telefonów, w którym wykorzystano izraelski system szpiegowski Predator.

Reklama

Skandal z Grecji rozlewa się aż do Izraela

Reklama

Portal Times of Israel przypomina, że skandal, który wybuchł w Grecji w związku z nielegalną inwigilacją, ujawniony został w lipcu tego roku. Wówczas to jeden z opozycyjnycj wobec aktualnego rządu polityków złożył skargę do greckiego Sądu Najwyższego ws. inwigilowania jego telefonu komórkowego przez greckie służby wywiadowcze z wykorzystaniem spyware znanego jako Predator.

To system szpiegowski o możliwościach zbliżonych do swojego sławniejszego „krewnego" – Pegasusa. Jak działa? Opisaliśmy to wcześniej na łamach naszego serwisu w tym materiale.

Polityk, którego telefon zhakowano z wykorzystaniem Predatora, to Nikos Androulakis, europoseł związany z partią Pasok/Kinal, trzecim największym ugrupowaniem greckiego parlamentu. Miał być szpiegowany m.in. przed objeciem stanowiska lidera tej partii w ubiegłym roku, a inwigilację według jego skargi miał zlecić grecki wywiad.

Po ujawnieniu tych kwestii, szef greckiej służby wywiadu złożył dymisję . Times of Israel przyomina, że oprócz tego, że dowodził on wywiadem, był bliskim współpracownikiem, a zarazem bratankiem premiera.

Dlaczego Bar pojechał do Aten?

Tego do końca nie wiadomo. Powołując się na anonimowe źródła, „Haaretz" pisze, że wizyta nowego szefa izraelskiego kontrwywiadu była tajna. Jawna natomiast była podróż do Grecji, którą tego samego dnia – w środę – odbywał minister bezpieczeństwa publicznzego Izraela Omer Barlev.

Po powrocie Bara do Izraela w czwartek, odbyło się zaś jego spotkanie z premierem tego kraju Yairem Lapidem.

Źródła izraelskiej gazety twierdzą, że Bar nie uczestniczył w spotkaniu Barleva z greckimi politykami, na którym tematami były kwestie związane z cyberprzestępczością. Dziennik pisze również, iż wizyta szefa kontrwywiadu w Grecji nie ma żadnego zwiazku ze skandalem dotyczącym użycia izraelskiego spyware do szpiegowania greckiego polityka opozycji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama