Reklama
Reklama

- Jest wiele barier o charakterze międzynarodowym. Bardzo wiele instytucji i firm prywatnych, które dostarczają usługi internetowe, nie dopuszcza organów ścigania, służb publicznych, państwowych do informacji pochodzących z tych systemów teleinformatycznych - podkreślił Bogdan Święczkowski. W jego ocenie takie działania bardzo utrudniają albo uniemożliwiają pozyskiwanie informacji niezbędnych dla zwalczania cyberprzestępczości i ustalenia, kto jest jej sprawcą i jakimi metodami działa.

Jak podkreśla prokurator krajowy, w tej kwestii potrzebne są krajowe zmiany prawne. Jako przykład Bogdan Święczkowski podaje zmiany legislacyjne w Wielkiej Brytanii, które zainicjowano po zamachach terrorystycznych. Zmiany te umożliwią organom ścigania i prokuraturze pozyskiwanie niezbędnych informacji nawet od firm zagranicznych.

- Druga istotna rzecz to kwestia strukturalna i personalna. Jak wygląda zwalczanie przestępczości o charakterze przestępczości internetowej w polskich instytucjach ścigania, służbach specjalnych i prokuraturze? Niestety przez wiele lat te kwestie nie były rozwiązywane, nie były podejmowanie działania organizacyjne, nie było szkoleń specjalistycznych - podkreślił Bogdan Święczkowski. 

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama