Reklama

Polityka i prawo

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP ponownie przedłużony

Autor. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które przedłuża do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie 3. stopnia alarmowego CHARLIE-CRP w cyberprzestrzeni.

Reklama

Premier Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych. Poza wspomnianym 3. stopniem alarmowym w cyberprzestrzeni, decyzja dotyczy także drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium kraju, a także drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami kraju.

Reklama

Jak podkreśliło RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.

Czytaj też

Co oznacza stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Stopień alarmowy CRP dotyczy zagrożenia atakami cyberterrorystycznymi ; jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. RCB wskazuje, że jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Reklama

Czytaj też

Stopnie alarmowe zaczęły obowiązywać w Polsce z początkiem 2022 roku - jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Były już przedłużane kilkakrotnie, w związku ze stałym zagrożeniem i koniecznością utrzymywania stałej gotowości w kwestii występowania potencjalnych cyberataków na polskie systemy.

Ataki na polskie systemy

W tym tygodniu wskazywaliśmy na działania rosyjskiej grupy hakerskiej NoName057, działającej na zlecenie służb, która "chwaliła się" atakami na strony internetowe polskich instytucji, banków, GPW czy Profilu Zaufanego.

Co w praktyce oznacza wprowadzenie określonych stopni alarmowych? Opisywaliśmy to dokładnie w tym materiale.

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama