Reklama

Polityka i prawo

Stoltenberg: wyzwaniem dla NATO są chińskie inwestycje w technologie

Fot. Johannes Jansson/Wikimedia Commons/CC 2.5
Fot. Johannes Jansson/Wikimedia Commons/CC 2.5

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wskazał, że Państwo Środka jest dla Sojuszu jednym z największych wyzwań i będzie przedmiotem rozmów podczas szczytu NATO. Jak podkreślił po spotkaniu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, szczególnym przedmiotem zainteresowania są chińskie inwestycje w nowe technologie militarne i cybernetyczne.

Pytany przez dziennikarzy po wyjściu ze spotkania w Białym Domu, Norweg stwierdził, że głównymi wyzwaniami dla NATO są „rosyjska agresja przeciwko sąsiadom oraz agresywna polityka Pekinu wobec państw regionu, a także chińskie inwestycje w nowe technologie militarne i cybernetyczne.

„Chiny wkrótce będą miały największą gospodarkę świata - już teraz mają drugi największy budżet obronny oraz największą marynarkę wojenną - zauważył Stoltenberg. Jak dodał, Pekin wyznaje zupełnie inne wartości niż Zachód.

Widać to w sposobie, w jaki rozprawiają się z demokratycznymi protestami w Hongkongu, jak traktują mniejszości, jak traktują sąsiadów, Tajwan - podkreślił.

Mówiąc o Rosji, Norweg stwierdził, że zgadza się z podwójnym podejściem Bidena polegającym jednocześnie na odstraszaniu, obronie i dialogu.

Stoltenberg przyleciał do Waszyngtonu w poniedziałek z roboczą wizytą, mającą przygotować grunt przed szczytem NATO - pierwszym spotkaniem liderów sojuszu od pandemii - w przyszłym tygodniu. Przed rozmową z Bidenem odwiedził Pentagon oraz spotkał się z jego szefem Lloydem Austinem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem.

Podczas wizyty w Pentagonie, Norweg również podkreślił, że globalna równowaga sił się zmienia, i świat staje się mniej przewidywalny za sprawą Chin oraz agresywnej polityki Rosji. Według niego, dynamika ta wymusza na państwach sojuszu konieczność większych inwestycji w obronę, ale też szerszego spojrzenia na bezpieczeństwo, uwzględniającego też podatność państw na zagrożenia hybrydowe i dezinformację.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama