Reklama

Polityka i prawo

Stany Zjednoczone gotowe do obrony wyborów

Fot. Pxhere.com/Domena publiczna
Fot. Pxhere.com/Domena publiczna

W związku z wyborami do Kongresu, które w USA odbędą się za trzy tygodnie, wysiłki administracji koncentrują się na przygotowaniu na ewentualne zagrożenia, aby uniknąć sytuacji z 2016 roku. Eksperci biorący udział w konferencji CyberTalks potwierdzili, że katastrofa może się wydarzyć, a urzędnicy w USA muszą być przygotowani na każdy scenariusz.

W tej chwili nie zaobserwowaliśmy podobnych zagrożeń do tych z 2016 roku i mówiąc szczerze wywołuje to u mnie pewien niepokój

Chris Krebs – podsekretarz w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego

 Kluczowe pytanie brzmi czy ostatecznie wszystkie oddane głosy zostaną policzone twierdzi Robby Mook były menadżer H. Clinton. Nie zastanawia się czy system w którymś momencie zostanie złamany bo jak twierdzi: ,,oczywiście, tak będzie”.

Eksperci naciskają na władze stanowe i lokalne, aby pozbyli się elektronicznych maszyn do głosowania  w trosce o bezpieczeństwo w obliczu trwających obaw. Bez zapisów na papierze nie ma szans na odzyskanie danych po skutecznie przeprowadzonym cyberataku.

Mook twierdzi, że problem w dużej mierze jest wynikiem ustawy z 2002 roku, która umożliwiła łatwiejszy zakup nowej technologii, żeby uprościć proces głosowania.

Matt Masterson – starszy doradca ds. cyberbezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwrócił uwagę na fakt, że system wymaga większej uwagi jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo niż było to konieczne na początku 2000 roku.

Mieliśmy fundusze, ale nie mieliśmy żadnych systemów certyfikacji”

Matt Masterson - starszy doradca ds. cyberbezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Chris Krebs wypowiadając się o stanie bezpieczeństwa w 2016 powiedział, że dysponowano dobrymi danymi wywiadowczymi, ale wspólna odpowiedź nie była dostatecznie silna i dlatego nie byliśmy w stanie bronić infrastruktury wyborczej.  

 Aby zapobiec atakom kilka firm technologicznych oferuje bezpłatne produkty i usługi, które pomagają biurom wyborczym w zabezpieczaniu systemów. DHS angażuje się również zapewniając szkolenia.

 Krebs podsumował, że ingerencja w wybory prezydenckie w 2016 roku spowodowała, że coraz więcej osób postrzega cyberbezpieczeństwo jako kwestię bezpieczeństwa narodowego.

Komentarze