Reklama

Polityka i prawo

Snowden złożył przysięgę na wierność Rosji? To jedyny sposób na uniknięcie ekstradycji do USA

Autor. Mike Mozart / Flickr

Edward Snowden – były pracownik CIA i NSA, który ujawnił skalę inwigilacji, jakiej dopuszczają się Stany Zjednoczone wobec swoich obywateli, ale i zagranicznych przywódców, miał złożyć przysięgę na wierność Rosji. To jedyny sposób, aby uniknął ekstradycji do USA.

Reklama

Przypomnijmy: Edward Snowden to sygnalista, który w 2013 roku ujawnił skalę inwigilacji, której Stany Zjednoczone dopuszczają się zarówno wobec własnych obywateli, jak i przywódców zagranicznych.

Reklama

W przeszłości pracował on w CIA i NSA, a przez to, co zrobił, bywa bardzo różnie oceniany przez opinię publiczną na całym świecie – część uważa go za zdrajcę i wietrzy spisek z Putinem, a część – za wielkiego patriotę, który tak naprawdę przysłużył się Amerykanom.

Po przekazaniu dziennikarzom „Guardiana" dokumentów dotyczących programu PRISM, Snowden poprosił o azyl w Rosji, gdzie przebywa ze swoją rodziną. Jedynym, co może uchronić  go przed ekstradycją do USA, jest przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa.

Reklama

Czytaj też

Czy Snowden złożył przysięgę na wierność Rosji?

Według byłego prawnika Snowdena – Anatolija Kuczerena, tak. Kuczeren powiedział tak w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS. Jego zdaniem, Snowden miał złożyć przysięgę na wierność Rosji w zamian za rosyjski paszport. Obywatelstwo to jedyna linia obrony przed ekstradycją i procesem, gdyż chroni go wtedy rosyjska konstytucja, która po prostu uniemożliwia ekstradycję.

Rosyjskie obywatelstwo nieoczekiwanie Snowdenowi przyznał we wrześniu tego roku prezydent Władimir Putin. Obecnie o rosyjski paszport ubiega się również żona Snowdena – Lindsay Mills.

Czytaj też

Do czego zobowiązuje przysięga na wierność Rosji?

Dziennik „Washington Post" pisze, że przysięga na wierność Rosji zobowiązuje do „ochrony wolności i niezależności Federacji Rosyjskiej, lojalności wobec Rosji i szacunku dla jej kultury, historii oraz tradycji".

Zdaniem Kuczerena, Snowden jest „oczywiście szczęśliwy" ze względu na możliwość otrzymania rosyjskiego obywatelstwa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama