Reklama

Polityka i prawo

Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej

FOT. JAYDEEP_/PIXABAY
FOT. JAYDEEP_/PIXABAY

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Celem przyjętych rozwiązań jest zapewnienie dostępności użytkowników do portali publicznych przy użyciu jednego loginu i hasła.

Według projektodawcy poziom usług elektronicznych w Polsce jest niezadowalający, a jednym z powodów jest ograniczenie w zakresie środków identyfikacji elektronicznej. Uwierzytelnianie użytkowników systemów teleinformatycznych w ramach e-usług dostarczanych przez administrację oparte jest aktualnie na rozwiązaniach autonomicznych lub poprzez profil zaufany ePUAP. Ograniczenia uwierzytelniania poprzez system ePUAP generują jednak konieczność realizacji procedur uwierzytelniania w ramach wewnętrznych mechanizmów. Co za tym idzie, integracja podsystemów nie jest efektywna w kwestii bezpieczeństwa danych, a sami użytkownicy zmuszeni są do zapamiętywania szeregu loginów i haseł.  

Resort Cyfryzacji zakłada, że dzięki wprowadzeniu rozwiązania pojedynczego loginu i hasła wzrośnie poziom zainteresowania się usługami e-administracji.  Także sam sposób uwierzytelniania, z którym zaznajomieni są użytkowcy poprzez systemy bankowe czy operatorów teleinformatycznych, znacząco uprości procedury i dostęp do usług. Poziom zabezpieczenia uwierzytelniania, według przegłosowanej ustawy ma być w założeniu odpowiedni do potrzeb usługodawcy i zgodny z poziomami zabezpieczeń wskazanymi w rozporządzeniu eIDAS, zależny także od wrażliwości danych udostępnianych. 

Według Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego ma powstać tzw. federacyjny model cyfrowej tożsamości, którego celem jest integracja rozwiązań e-administracji i e-biznesu. Założone w ustawie rozwiązania mają być zaimplementowane do roku 2020 a koszt budowy systemu ok 5 mln PLN. Roczne koszty utrzymania szacowane są na poziomie 8 mln PLN.

Reklama
Reklama

Komentarze