Reklama

Polityka i prawo

SBU zatrzymało hakera dostarczającego łączność mobilną Rosjanom

Broń, ukraina, żołnierz
Fot. НГУ/Twitter

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała hakera, który zapewniał rosyjskim żołnierzom, biorącym udział w działaniach wojennych w tym kraju łączność mobilną - poinformowano w oficjalnym komunikacie na stronach SBU.

Jak czytamy, zatrzymany haker "zapewniał okupantom łączność mobilną".

"Z pomocą tego kolaboranta wróg mógł anonimowo wykonywać połączenia telefoniczne z Rosji na telefony komórkowe najeźdźców w Ukrainie, a także wysyłać SMS-y do oficerów służb bezpieczeństwa Ukrainy i jej służby cywilnej, w których zachęcał do poddania się i przejścia na stronę okupanta" - napisano w komunikacie.

Czytaj też

Łączność, którą zapewniała zatrzymana osoba, wykorzystywano też do wydawania rozkazów i instrukcji grupom rosyjskich wojsk.

Według SBU, dziennie dzięki pomocy hakera nawiązywano nawet tysiąc połączeń, a wiele z nich to telefony od wysoko postawionych w dowództwie rosyjskich sił osób.

W komunikacie SBU napisano, że "sprzęt kolaboranta został skonfiskowany", a on sam zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.