Reklama

Polityka i prawo

Rusza program #CyfrowaGmina. Do 2 mln zł dla samorządów na cyfryzację

fot. Cyfryzacja KPRM/Twitter
fot. Cyfryzacja KPRM/Twitter

Do 2 milionów złotych – na tyle będą mogły liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa gmina”, ogłoszonego przez Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM. Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października. 

Projekt „Cyfrowa gmina”, finansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu React-EU, skierowany jest do wszystkich 2477 gmin w Polsce. 

„Chciałbym ogłosić start naszego nowego programu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Kolejny program, który pokazuje, jak rozwiązujemy prawdziwe problemy Polaków w obszarze cyfryzacji. Pod koniec ubiegłego roku tylko 12 proc. punktów miało dostęp do szybkiego internetu, ale po zakończeniu inwestycji, które finansujemy będzie to ponad 83 proc. – stwierdził Cieszyński.

W ramach programu #CyfrowaGmina w sumie około 1 miliarda złotych trafi na sfinansowanie inicjatyw w zakresie cyfryzacji dla jednostek samorządu terytorialnego.

„Program ten zakłada zasadę subsydiarności, pełnego wsparcia tam, gdzie nie da się tego osiągnąć dotychczas stosowanymi środkami. Nasz program przybiera formę cyfrowej subwencji, jest równomiernie podzielona pomiędzy wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o dwa kryteria: liczbę mieszkańców i wartość współczynnika G, który determinuje wysokość dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego. Mamy granty w wysokości od 100 tys. zł do 2 milionów złotych i np. miasto Augustów może liczyć na prawie 900 tys. zł do wydania na infrastrukturę dla samego urzędu, dla jednostek podległych: szkoły, instytucji kultury i ośrodków zdrowia” – poinformował pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Warunek? Audyt gminy w zakresie cyberbezpieczeństwa

Cieszyński ocenił, że wniosek będzie „bardzo prosty do złożenia”, a w ramach programu zapewnione będzie 100-proc. dofinansowanie inicjatyw dotyczących cyfryzacji. Warunkiem przyznania dotacji będzie jednak zamówienie audytu stanu cyberbezpieczeństwa przez gminę.

„W ramach tego zorganizujemy cyberaudyt w każdej gminie w Polsce. Warunkiem skorzystania ze środków będzie zamówienie audytu dotyczącego cyberbezpieczeństwa; wyniki tego audytu zostaną przekazane do NASK-u i dzięki temu w ciągu 12-18 miesięcy będziemy mieli gotowy obraz cyberbezpieczeństwa wszystkich polskich samorządów. Coś, czego do tej pory nam brakowało i bez czego trudno jest nam realizować zadania w zakresie cyberbezpieczeństwa” – poinformował Cieszyński.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz dodał: „Warto wspomnieć, że w ramach programu #CyfrowaGmina do naszego województwa, do gmin województwa podlaskiego popłynie ponad 26 milionów złotych, a te środki przyczynią się do rozwoju cyfrowego. To bardzo ważne, bo to forma grantu, dotacji, tych środków nie trzeba będzie zwracać”.

Gminy będą mogły ubiegać się o pieniądze od 18 października w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów. Grant nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna kwota dotacji dla jednej gminy to 100 tys. zł; maksymalna – 2 mln zł.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary: cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) - zakup sprzętu IT i oprogramowania; zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej; szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych; zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Kilka tygodni temu Departament Cyfryzacji w KPRM ogłosił, że w ramach programu „Cyfrowa gmina” ok. 20 tys. dzieci ma otrzymać komputery z dostępem do sieci przez dwa lata na terenach gmin popegeerowskich. W ten sposób mają zostać wyrównane szanse najmłodszych, którzy do tej pory byli wykluczeni cyfrowo.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama