Polityka i prawo
Rozporządzenie dot. bezpieczeństwa sieci 5G już wkrótce? W tle wybór pełnomocnika rządu ds. cyfryzacji
„Projekt rozporządzenia, który dotyczy m.in. bezpieczeństwa sieci 5G, opublikujemy w najbliższym czasie, być może nawet w przyszłym tygodniu” – stwierdził Minister Marek Zagórski w komentarzu dla „Parkietu”. Publikacja dokumentu była wielokrotnie przekładana z uwagi na negocjacje pomiędzy resortem cyfryzacji, operatorami telekomunikacyjnymi i Urzędem Komunikacji Elektronicznej.
Wcześniej (15 stycznia br.) o podobnym terminie publikacji („w przyszłym tygodniu”) dokumentu informowała Polska Agencja Prasowa, cytując ministra Zagórskiego "Myślę, że (projekt rozporządzenia - PAP) wyjdzie do konsultacji w przyszłym tygodniu" - powiedział minister dziennikarzom. Wskazany termin należy zatem traktować jako niezobowiązujący z uwagi, że jeszcze w grudniu, również Minister Okoński podawał, że stanie się to jeszcze w 2019 roku. Mówił wtedy: "Zakładam, że zdążę jeszcze uruchomić konsultacje publiczne, bo chcemy to zrobić w przyszłym tygodniu. Finalna postać rozporządzenia będzie kształtowana przez mojego następcę, ale mam nadzieję, że dzięki przeprowadzeniu prekonsultacji nie trzeba będzie wprowadzać istotniejszych zmian po konsultacjach" – powiedział Okoński w grudniu.
Jak podaje „Parkiet”, minister Zagórski zaprzeczył jakoby przyczyną dotychczasowego braku publikacji dokumentu był brak pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Zapytany kto miałby zastąpić piastującego dotychczas to stanowisko Karola Okońskiego stwierdził jedynie, że „Mam swojego kandydata na pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa, ale nie chciałbym na razie zdradzać nazwiska”. „Parkiet” jako prawdopodobną datę powołania nowego pełnomocnika wskazuje 25 lutego wskazując jednocześnie na potencjalnych kandydatów – Izabelę Albrycht (prezes Instytutu Kościuszki), Michała Wosia (kandydat na ministra środowiska) oraz Wandę Buk (wiceminister cyfryzacji).
Słowa ministra odnoszą się do Rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którego publikację umożliwia art. 175d ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Wymagania nałożone dokumentem zostaną nałożone na operatorów telekomunikacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług.