Reklama

Polityka i prawo

Rosyjskie cyberataki. Brytyjczycy pomogą Gruzji

Boris Johnson
Autor. Number 10/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Wielka Brytania zadeklarowała, że pomoże Gruzji w obronie przed cyberatakami płynącymi z Rosji. O wsparciu poinformował brytyjski premier Boris Johnson, który bierze udział w szczycie NATO w Madrycie.

Reklama

"Mieszkańcy Gruzji każdego dnia znajdują się na linii frontu rosyjskiej agresji. Nie można pozwolić, aby (prezydent Rosji Władimir) Putin wykorzystał suwerenne instytucje Gruzji do ostrzenia noża swoich cybernetycznych zdolności. Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a ogłoszone dziś wsparcie ochroni nie tylko Gruzję, ale także Wielką Brytanię i wszystkie inne wolne demokracje zagrożone wrogimi działaniami Rosji" - oświadczył Johnson.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak przekazał brytyjski rząd, obiecane wsparcie o wartości ponad 5 mln funtów pomoże sfinansować nową gruzińską strategię cyberbezpieczeństwa, w tym identyfikowanie i odpieranie ataków, a ponadto brytyjskie władze będą bezpośrednio współpracować z gruzińskim ministerstwem obrony.

W wydanym komunikacie brytyjski rząd wskazał, że Rosja od dawna wykorzystuje Gruzję jako poligon doświadczalny dla rozwijania zdolności cybernetycznych, a ta działalność sięga 2008 r., kiedy to architektura bezpieczeństwa kraju została sparaliżowana podczas wojny toczonej na terytorium gruzińskich regionów, Osetii Południowej i Abchazji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama