Reklama

Polityka i prawo

Rosyjski haker skazany w USA. Od dekady prowadził operacje wymierzone w Amerykanów

Fot. Pxfuel
Fot. Pxfuel

Rosyjski cyberprzestępca został skazany przez amerykański sąd na 8 lat więzienia za udział w kradzieży i rozpowszechnianiu poufnych danych osobowych oraz finansowych w ramach internetowego podziemia. Działalność mężczyzny przyczyniła się do powstania strat szacowanych na ponad 100 mln dolarów.

Rosjanin przyznał się do winy w lutym br. i wskazał, że brał udział w operacjach, których celem były oszustwa bankowe – przypomina Departament Sprawiedliwości USA. Według dokumentów sądowych 36-latek był aktywnym członkiem kilku elitarnych forów internetowych przeznaczonych dla rosyjskojęzycznych cyberprzestępców.

Zdaniem prokuratury przez ponad dekadę Rosjanin uczestniczył w operacjach mających na celu uzyskanie dostępu do danych osobowych i finansowych Amerykanów, powodując tym samym zamierzone straty w wysokości ponad 100 milionów dolarów. Skazany wykorzystywał swoje umiejętności z programowania, aby ułatwić kradzież danych na dużą skalę, a następnie wykorzystać je do innych nielegalnych działań.

Jak wynika z dokumentów sądowych, od 2007 do 2019 roku Aleksandr Browko ściśle współpracował z innymi cyberprzestępcami, aby zarabiać na ogromnych zasobach danych skradzionych przez botnety lub sieci zainfekowanych komputerów. Mężczyzna opracował specjalne oprogramowanie do włamań i przeprowadzał obszerne przeszukiwanie baz danych w celu uzyskania informacji, na których można zarobić, w tym m.in. danych uwierzytelniających w bankowości internetowej. Departament Sprawiedliwości USA wskazuje, że 36-latek w trakcie swojej działalności posiadał i handlował ponad 200 000 nieautoryzowanymi bazami.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!

Komentarze