Reklama

Polityka i prawo

Rosja: Roskomnadzor skierował pozew przeciwko twórcom aplikacji Telegram

Fot. Microsiervos/Flickr/CC 2.0
Fot. Microsiervos/Flickr/CC 2.0

Rosyjski państwowy regulator mediów elektronicznych, Roskomnadzor, skierował do sądu pozew przeciwko twórcom aplikacji Telegram umożliwiającej wysyłanie szyfrowanych wiadomości - poinformował serwis The Register.

Według serwisu, pozew ze strony Roskomnadzoru to konsekwencja odmowy ujawnienia kluczy kryptograficznych służących do szyfrowania wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatora. Negatywne orzeczenie sądu może w tym wypadku doprowadzić do wyłączenia możliwości korzystania z usługi Telegram na obszarze Rosji.

Trzy tygodnie temu twórcy aplikacji Telegram, używanej chętnie przez tych, którzy cenią sobie prywatność w internecie i oferującej usługę szyfrowanej komunikacji, przegrali apelację przeciwko Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) przed rosyjskim Sądem Najwyższym. FSB wcześniej poprosiła Telegram o ujawnienie kluczy kryptograficznych, firma jednak odmówiła.

Prawnik reprezentujący Telegram w sporze z rosyjskimi służbami Ramil Ahmetgaliew w reakcji na orzeczenie Sądu Najwyższego Rosji powiedział, że firma będzie się od niego odwoływać, a proces ten może potrwać nawet do lata tego roku. Jakakolwiek decyzja o zablokowaniu dostępu do aplikacji Telegram w Rosji wymagałaby oddzielnego orzeczenia sądu - wskazał Ahmetgaliew.

Jakiekolwiek próby zablokowania usługi do czasu, aż Telegram udostępni prywatne dane swoich użytkowników, pozostanie bezowocne. Telegram bowiem zawsze będzie opowiadał się za wolnością i prywatnością użytkowników

 Paweł Durow - założyciel firmy Telegram

Roskomnadzor oskarża firmę Pawła Durowa m.in. o ułatwianie działalności terrorystów, którzy - zdaniem rosyjskiego regulatora - wykorzystują komunikator do planowania swoich działań. Rosja to niejedyny kraj, który walczy z komunikatorem Telegram - zastrzeżenia w stosunku do aplikacji zgłaszał również Iran, gdzie z komunikacji za pośrednictwem tego programu korzystają dysydenci polityczni. Telegram oficjalnie zablokowany jest w Chinach.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Stirlitz

    To jedyny komunikator, który warto mieć. Pozostali sprzedali się Putinowi, więc żadna korespondencja nie będzie prywatna.

    1. Radek

      Niby kto sprzedał się Putinowi? Signal?! Wire?! Skąd takie informacje?

  2. Kiks

    Telegram nie jest idealny. Czy, aby na pewno pewne autorskie protokoły szyfrujące? Brak domyślnego szyfrowania punkt-punkt.. Ale trzeba przyznać, że ich opór to świetna reklama.