Reklama

Polityka i prawo

Rekomendacje UE dot. 5G. Huawei może spać spokojnie?

Fot. dimitrisvetsikas1969/Pixabay
Fot. dimitrisvetsikas1969/Pixabay

UE nie zarekomenduje wykluczenia chińskiego dostawcy Huawei w przygotowywanych wytycznych dot. infrastruktury 5G. W dokumencie, który ma zostać upubliczniony pod koniec stycznia, znajdą się jednak wskazania dot. bezpieczeństwa sieci - podała w poniedziałek agencja Bloomberga.

Opracowywane przez Unię Europejską wytyczne dla krajów członkowskich Wspólnoty mają zminimalizować ryzyko związane z wprowadzaniem technologii telekomunikacyjnej piątej generacji, a nie wykluczać pojedynczych dostawców - wskazał podczas poniedziałkowej konferencji w Paryżu europejski komisarz ds. cyfrowych Thierry Breton.

Dzień wcześniej podczas konferencji w Monachium Breton zapewniał, że wybór europejskich dostawców przy budowie 5G oraz ścisłe wymogi bezpieczeństwa przy budowie sieci nie opóźnią harmonogramu wdrażania tej technologii.

Przedstawiciele amerykańskich władz od dłuższego czasu oskarżają Huaweia o niejawne związki z Pekinem i ostrzegają, że sprzęt 5G firmy może potencjalnie zostać wykorzystany w celach szpiegowskich. Waszyngton apeluje do sojuszników o wykluczenie chińskiej firmy z wdrożeń 5G w Europie. Koncern systematycznie zaprzecza zaś zarzutom.

UE chciała, by państwa członkowskie ustaliły wspólne stanowisko dot. wprowadzania sieci 5G, by zapobiec odwetom dyplomatycznym wobec poszczególnych krajów ze strony Chin lub USA. W ubiegłym miesiącu kraje UE zgodziły się, że ze względów bezpieczeństwa narodowego będą wykorzystywać jedynie zaufanych dostawców urządzeń telekomunikacyjnych w infrastrukturach krytycznych oraz zwracać uwagę na zapisy prawa danego kraju, zanim zdecydują się na sprzęt od dostawcy z tego państwa.

Bloomberg przypomniał jednak, że władze UE mają ograniczone możliwości nakazania członkom zastosowania się do wytycznych. Wszelkie decyzje o wykluczeniu danej firmy zapadną na poziomie danego kraju, a wielu członków Wspólnoty podpisało już umowy na wdrażanie 5G z Huawei.

Agencja wskazała, że w przypadku 5G wiele europejskich państw rozdartych jest między Chinami, znaczącym partnerem ekonomicznym a Stanami Zjednoczonymi, będącymi kluczowym partnerem w dziedzinie obronności i bezpieczeństwie.

Chiński ambasador w Niemczech Wu Ken zagroził w grudniu, że decyzja kraju o wykluczeniu Huaweia wiązałaby się z "konsekwencjami", wskazując na szeroki eksport niemieckich aut na chiński rynek

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama