Technologia 5G zrewolucjonizuje diagnostykę i opiekę nad pacjentem, zmieni także edukację pracowników medycznych - przewidują analitycy szwedzkiej firmy Ericsson. Zaznaczają jednak, że niezbędna do tego jest ścisła współpraca między sektorem medycznym i telekomunikacyjnym.
Według ekspertów szwedzkiej firmy Ericsson technologia 5G, oferująca m.in. kilkudziesięciokrotnie wyższą prędkość transmisji danych w porównaniu z dostępnym obecnie LTE, umożliwi w sektorze usług medycznych rozwój inteligentnych urządzeń przenośnych, automatyzacji i cyfryzacji procedur, zdalnej chirurgii robotycznej, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób.
"Technologia 5G umożliwia podłączenie do sieci nawet 100 urządzeń tzw. internetu rzeczy medycznych (IoMT) na metr kwadratowy. To zrewolucjonizuje podejście do monitorowania pacjenta, ale także umożliwi wprowadzenie innowacji medycznych wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Zmiany będą zauważalne w diagnostyce, ale też znacznie wcześniej, na etapie kształcenia pracowników medycznych. A to tylko ułamek możliwości 5G" – wskazał przedstawiciel firmy Ericsson Marcin Sugak.
Według ekspertów szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego technologia 5G zwiększy efektywność komunikacji medycznej i przyspieszy procesy diagnostyczne, a w konsekwencji skróci kolejki do specjalistów, wpłynie też na zadowolenie pacjentów z jakości świadczeń i wyniki finansowe placówek medycznych.
Technologia 5G ma być również potrzebna do dalszego rozwoju już obecnej w służbie zdrowia sztucznej inteligencji (AI), wykorzystywanej do stawiania diagnozy i wyborze leczenia czy pomagającej przewidywać, u których pacjentów istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych, co umożliwia podjęcie odpowiednich kroków wyprzedzających.
W raporcie firmy Ericsson "The 5G Business Potential" oszacowano, że rynek usług telekomunikacyjnych związanych z technologią 5G dla medycyny w 2026 r. będzie wart 76 mld dolarów. Analitycy firmy zaznaczają jednak, że do rozwoju tego rodzaju usług niezbędna jest ścisła współpraca między sektorami. Przedstawiciele służby zdrowia za najważniejszych partnerów w tym procesie uważają operatorów telekomunikacyjnych, stawiając ich przed firmami farmaceutycznymi czy twórcami aplikacji. 86 proc. ankietowanych w raporcie Ericssona "From Healthcare to Homecare" uważa, że to właśnie operatorzy mogą zapewnić potrzebną integrację systemów oraz rozwój aplikacji i usług zdrowotnych.
Sama technologia 5G jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. w krajach członkowskich będzie już szerokie pokrycie siecią 5G. W Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeśli plany wprowadzenia nowej technologii będą realizowane bez większych przeszkód, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 r. - wskazują eksperci firmy Ericsson.