Reklama

Polityka i prawo

„Przystań w sieci”: Facebook, NASK I UNICEF Polska razem na rzecz edukacji cyfrowej

fot. mohamed_hassan / pixabay
fot. mohamed_hassan / pixabay

Facebook, NASK i UNICEF Polska ruszają z projektem edukacyjnym „Przystań w sieci”, skierowanym do nauczycieli i uczniów w całym kraju. Jego celem jest wyposażenie odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci oraz wykształcenie umiejętności krytycznej oceny treści.

Założeniem twórców projektu „Przystań w sieci” jest dotarcie do 2000 nauczycieli i 40 000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (młodzież w wieku 13-19 lat) w Polsce. W tym celu odbiorcom zostanie udostępniona bezpłatna platforma e-learningowa z sześcioma modułami edukacyjnymi: Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje. Szkolenia poruszają najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące świadomego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i internetu. 

- Jako Facebook chcemy, aby wszyscy członkowie naszej społeczności byli bezpieczni i dobrze poinformowani. Nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami wzmacniającymi bezpieczeństwo ale wiemy też jak ważna jest świadomość osób korzystających z internetu - mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich. - Dlatego od lat angażujemy się w inicjatywy wzmacniające tę świadomość szczególnie wśród młodzieży. „Przystań w Sieci” to jednak bez wątpienia projekt o największym rozmachu. Liczymy, że realnie wzmocni kompetencje cyfrowe polskich nauczycieli oraz ich podopiecznych - dodaje.

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl, gdzie znajdą dedykowane szkolenia i materiały edukacyjne, w tym scenariusze lekcji. Autorzy programu zachęcają pedagogów do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem przygotowanych materiałów oraz udostępnienie uczniom modułów e-learningowych, które zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych: klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych. 

Nauczyciele biorący udział w projekcie będą mogli pobrać z platformy internetowej dedykowany im przewodnik z materiałami dodatkowymi do każdego z kursów,  opracowanymi przez ekspertów edukacji o cyberbezpieczeństwie, które urozmaicą zajęcia i wyposażą ich w dodatkową wiedzę o bezpiecznym funkcjonowaniu w sieci. Papierowe kopie przewodnika zostaną także wysłane do bibliotek w szkołach biorących udział w programie.

- NASK od wielu lat współtworzy rewolucję cyfrową w Polsce. Dziś, w czasach poważnych cywilizacyjnych problemów, obejmuje ona coraz więcej obszarów, ułatwiając wiele codziennych obowiązków, dając dostęp do usług cyfrowych i nieograniczonych zasobów wiedzy. Cyfryzacja dotyczy także szkół i procesu edukacji – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK. - Rewolucji cyfrowej we wszystkich dziedzinach naszego życia musi jednak towarzyszyć wielka odpowiedzialność za jej kształt i troska o bezpieczeństwo, zwłaszcza najmłodszych użytkowników. Musimy ten świat nie tylko budować, ale wspólnie urządzać i dbać o bezpieczeństwo jego mieszkańców. Dlatego jesteśmy razem w projekcie „Przystań w sieci”. Chcemy zwrócić uwagę na to, że czasem warto zatrzymać się w tym cyfrowym pędzie, spojrzeć krytycznie na to, co dzieje się wokół, aby odpowiedzialnie  podejmować nowe wyzwania. Podkreślamy również, jak bardzo ważna jest rola nauczycieli i rodziców, którzy niezależnie od umiejętności cyfrowych, powinni być dla swoich uczniów i dzieci bezpieczną przystanią – dodaje przedstawicielka NASK.

Wszystkie placówki, które zrealizują projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z internetu w roku szkolnym 2020/2021. Aby otrzymać certyfikat, szkoła musi zaangażować w projekt min. dwóch nauczycieli i zadedykować jeden dzień szkolny na „Dzień Świadomego Korzystania z Internetu” lub zrealizować tematyczny konkurs dla uczniów.

Certyfikaty potwierdzające udział w projekcie otrzymają uczniowie po ukończeniu wszystkich kursów e-learningowych, a także nauczyciele, którzy zarejestrują się do projektu, zrealizują wszystkie sześć kursów e-learningowych, pozytywnie zaliczą testy sprawdzające wiedzę, a następnie udostępnią przynajmniej jeden kurs tematyczny minimum 20. uczniom (lub jednej klasie).

Program „Przystań w sieci” jest objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.

Do programu można zapisać się od 20 października na stronie www.przystanwsieci.pl.
Moduły edukacyjne na platformie e-learningowej „Przystań w sieci” zostaną udostępnione zarejestrowanym uczestnikom na początku listopada. Realizacja programu przewidziana jest do końca roku szkolnego 2020/21.

Informacja prasowa NASK

Reklama
Reklama

Komentarze