Reklama

Polityka i prawo

Prezydent zawetuje nowelizację ustawy o KSC? „Najpierw należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne”

Prezydent Andrzej Duda/ fot. KPRM
Prezydent Andrzej Duda/ fot. KPRM

W imię dobrych relacji z chińskim rządem prezydent Andrzej Duda mógłby nawet zawetować nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - uważa „PB”. Kontrowersyjną pozostaje kwestia „dostawców wysokiego ryzyka”, która prawdopodobnie objęłaby m.in. firmę Huawei. „Najpierw należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne oraz skupić się na konkretnych produktach, urządzeniach, zamiast na całych dostawcach, tak jak zresztą zrobiono to w szeregu krajów europejskich” – mówi CyberDefence24.pl Ryszard Hordyński z Huawei Polska. 

„Obecnie potrzebne jest przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To niezbędne, jeżeli Polska chce uniknąć zacofania technologicznego i oferować bezpieczeństwo państwa na najwyższym poziomie” - apelował prezydent Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.

Natomiast w rozmowie z CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM podkreślił: Zamierzamy spełnić oczekiwanie pana prezydenta i w najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów”.

Ostatnia prosta 

Tymczasem „Puls Biznesu” informuje, że trwa walka lobbingowa - o to, kto będzie mógł w Polsce dostarczać sprzęt do obsługi sieci 5G - na ostatniej prostej prac nad nowelizacją ustawy o KSC.

Liczone w miliardach inwestycje nie mogą wystartować, póki rząd nie rozdysponuje częstotliwości dla sieci nowej generacji w mocno opóźnionej aukcji - i póki nie będzie jasne, czy działające w Polsce firmy telekomunikacyjne będą mogły korzystać z usług chińskich dostawców, przede wszystkim bardzo silnego na tym rynku Huaweia – napisała gazeta.

Z jej źródeł wynika, że w pałacu prezydenckim trwa przepychanka o kwestię „dostawców wysokiego ryzyka”, która miałaby uderzyć właśnie w Huaweia.

Huawei Polska: „Małą część uwag uwzględniono”

Zapytaliśmy firmę Huawei Polska, jak odnoszą się do doniesień dotyczących działań lobbingowych w zakresie zapisów wskazujących na dostawców wysokiego ryzyka oraz o możliwość zawetowania nowelizacji KSC przez głowę państwa.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, odpowiedział nam, że jako dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych firma przygląda się pracom nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, ale zapewnia, że robi to biernie. „To, w jaki sposób do wspomnianego prawa podchodzi prezydent, jest sprawą z obszaru poważnej polityki międzynarodowej, której wyniki pozostaje nam biernie obserwować za pośrednictwem doniesień prasowych” – stwierdza.

Zdaniem Hordyńskiego w trakcie konsultacji nowelizacji ustawy z organizacji branżowych, reprezentujących m.in. operatorów telekomunikacyjnych spłynęły liczne uwagi i komentarze, wiele z nich odzwierciedlało punkt widzenia firmy, ale „małą część tych opinii uwzględniono w zaktualizowanej wersji projektu”.

„Z naszej perspektywy ten dokument wymaga więc wprowadzenia dalszych korekt, jeśli faktycznie ma on w przyszłości zapewniać bezpieczeństwo cybernetyczne Polski, Polek i Polaków, a nie jedynie być manifestem określonych sympatii w polityce międzynarodowej” – słyszymy od Ryszarda Hordyńskiego.

Dodaje, że jeśli chodzi o „dostawców wysokiego ryzyka”, najpierw „należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne oraz skupić się na konkretnych produktach, urządzeniach, zamiast na całych dostawcach, tak jak zresztą zrobiono to w szeregu krajów europejskich”.

„Następnie należy zastanowić się nad zakresem obszaru potencjalnych wykluczeń. W tym kontekście wrzucanie do jednego worka operatora sieci komunikacji strategicznej i rynku komercyjnego wydaje się być nieporozumieniem” – kwituje, komentując tę sprawę dla CyberDefence24.pl.

„Kwestia dostawcy wysokiego ryzyka nie budzi kontrowersji”

Janusz Cieszyński pytany przez nas o realny termin przedstawienia projektu nowelizacji ustawy o KSC oraz o możliwą datę aukcji 5G powiedział z kolei: Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jasno komunikuje, że czeka na podjęcie przez rząd kierunkowych rozstrzygnięć co do kształtu ustawy o KSC. Tam jest niebudząca, w mojej ocenie większych kontrowersji, sekcja dotycząca kwestii dostawcy wysokiego ryzyka, fundamentalna z punktu widzenia aukcji 5G.

/NB

Zobacz także: Krzysztof Silicki, NASK: Efektem nowelizacji KSC będzie pomoc użytkownikom


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama