Polityka i prawo
Premier apeluje do przeciwników szczepień o zaprzestanie kampanii fake newsów
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do do przeciwników szczepień o zaprzestanie kampanii fake newsów, agresji. - Będziemy bardzo jednoznacznie przeciwdziałać akcji dezinformacji, fake newsów z jakimi mamy do czynienia względem programu szczepień. Mamy dowody, że program szczepień działa. Nie ma tolerancji dla akcji jak w Grodzisku Mazowieckim – zapowiedział szef rządu.
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano o kolejnych działaniach, jakie mają zostać podjęte, by zwiększyć liczbę zaszczepionych osób.
Premier Mateusz Morawiecki wspomniał, że nie ma zgody na działania anstyszczepionkowców i zaapelował do przeciwników szczepień o "zaprzestanie kampanii fake newsów, agresji".
„Będziemy bardzo jednoznacznie przeciwdziałać akcji dezinformacji, fake newsów z jakimi mamy do czynienia względem programu szczepień. Mamy dowody, że program szczepień działa. Nie ma tolerancji dla akcji jak w Grodzisku Mazowieckim – stwierdził premier.
"Do tej pory zrobiliśmy akcje ze wsparciem sportowców, aktorów, osobami rozpoznawanymi publicznie, Kołami Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną" - wymienił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że rząd rozpoczyna kolejną akcję promocyjną, która tym razem będzie skierowana dla samorządów i gmin.
„Apeluję raz jeszcze o szczepienie się przeciw Covid-19; to co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione” – podkreślił.
Edukacja w szkołach na temat szczepień
Minister Michał Dworczyk przypomniał, że do tej pory były organizowane akcje promujące szczepienia takie jak np. „Ostatnia prosta” czy „Szczepimy się”.
Dwa nowe programy mają być skierowane do urzędów wojewódzkich oraz gmin – „Rosnąca odporność” z nagrodami finansowymi dla gmin z najwyższym poziomem zaszczepionych. Powodem organizowania kolejnych kampanii ma być „potrzeba rzetelnej informacji na temat szczepionek”.
Na pytanie czy takie działania nie są podejmowane za późno odpowiedział, że „prowadzone są od ośmiu miesięcy”, a teraz trwa „rozwijanie ich”. Z kolei – według Michała Dworczyka – zmiana i kształtowanie postaw społecznych „wymaga czasu”.
Natomiast we wrześniu ma ruszyć kampania edukacyjna w szkołach, przeznaczona dla dzieci i rodziców, która będzie obejmowała lekcje na temat szczepień oraz webinaria.
"Nie chodzi tylko o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja, ale chodzi też o webinaria dla rodziców, dla osób dorosłych, gdzie właśnie tej rzetelnej informacji będzie można się spodziewać" - stwierdził.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany